Coldplay

Coldplay fot. Wikimedia Commons

Coldplay

kraj: Wielka Brytania

gatunek: rock alternatywny, pop, pop rock

Skład brytyjskiej grupy Coldplay tworzą Chris Martin (z Devon), Will Champion (z Southampton), Guy Berryman (ze Szkocji) i Jonny Buckland (Północna Walia). Artyści poznali się w latach 90-tych w trakcie studiów w Londynie, gdzie założyli formację, która od lat ubogaca świat muzyki swoim niesamowitym przekazem.  Muzycy od samego początku byli wyjątkowo zdeterminowani żeby osiągnąć najwyższy z możliwych poziomów gry, ćwiczyli każdej nocy i szukali możliwości do realizacji swojej muzycznej wizji. Ten młodzieńczy zapał nie opuszcza ich do teraz sprawiając, że Coldplay jest jedną z najbardziej dynamicznych formacji istniejących na scenie muzycznej.

Pierwszym przełomem było nagranie Ep zawierającego 4 utwory, które muzycy wyprodukowali we własnym zakresie. Mimo jedynie 500 kopii Ep szybko trafiło do szerokiej grupy odbiorców, dając muzykom szansę wystąpienia z koncertem w trakcie festiwalu „In The City” w Manchesterze w 1998 roku. Występ ten można potraktować, jako jeden z głównych, istotnych kamieni milowych dla grupy, ponieważ to wtedy zwrócili oni na siebie uwagę Simona Williamsa, który wciągnął muzyków do współpracy nad swoim singlem „Brothers and Sisters”. Singiel dodatkowo zapewnił Coldplay profesjonalny kontrakt z wytwórnią płytową Palophone.

W 2000 roku na rynku pojawił się debiutancki studyjny album Coldplay zatytułowany „Parachutes”. Wyjątkowo dobrze wpasował się on w potrzeby odbiorców, którzy szukali muzyki spokojnej, melodycznej, ale i głębokiej. Krążek świetnie pokazywał, że aby być usłyszanym nie trzeba robić hałasu. Album odniósł niesamowity sukces komercyjny, szybko wyniósł Coldplay na wyżyny popularności. Ponad 5 milionów sprzedanych egzemplarzy zapewniły muzykom między innymi nagrodę muzyczną Grammy w kategorii: Najlepszy Album Alternatywny. Od tego momentu gigantyczne rzesze fanów z niecierpliwością śledziły poczynania muzyków, czekając na ich następne wydania.

Drugi album „A Ruch of Blood To The Head” ukazał się w sierpniu 2002 roku. Album był nieco dynamiczniejszy, niż debiutancki „Parachutes” jednak trzymał się ogólnie przyjętej przez grupę wizji. Głęboki liryzm i fenomenalna melodyczność uderzała w zmysły, stanowiąc wyjątkową muzyczną przygodę. Krążek w niespełna dwa tygodnie przekroczył próg 2 milionów sprzedanych egzemplarzy. Grupa cały czas szła za ciosem szukając nowych możliwości do jeszcze lepszego utarcia swojej wizji muzycznej, zbierając materiał, koncertując oraz nawiązując współpracę z czołowymi nazwiskami ze świata muzyki. Zespół odwiedził między innymi Portugalię, Hiszpanię, Francję, Włochy, Szwajcarię, Wielką Brytanię, USA, Danię, Szwecję, Niemcy, Holandię, Czechy i Polskę

Styl gry Coldplay jest szczególny, mimo że są oni objęci umową komercyjną, to ich przekonania pozostają w pełni niezależne – nie dają oni sobie narzucić odmiennej wizji, nie poddając się naciskom. Często współprodukują swoje albumy, angażując się w każdy najdrobniejszy szczegół, od projektów okładek po teledyski. Muzycy nie występują w reklamach, nie chcąc by ich muzyka była kojarzona z jakimkolwiek rodzajem produktów. Odrzucili oni między innymi propozycje od takich brandów jak: Gatorade, Diet Coke oraz Gap, które chciały wykorzystać w swoich kampaniach reklamowych ich piosenki: "Yellow", "Trouble" i "Don't Panic. Były to wielomilionowe kontrakty, które Coldplay stanowczo puściło kantem. Muzycy argumentowali, że nie mogliby żyć sami ze sobą, gdyby zaczęli w ten sposób sprzedawać swoją muzykę.

W 2005 roku do obiegu trafił album zatytułowany "X & Y", a jego promujący singiel "The Speed Of Sound" zajął drugie miejsce na brytyjskiej liście przebojów.

24 października 2011 roku Coldplay wydał swoje kolejne wysmakowane dzieło muzyczne - krążek „Mylo Xyloto”. Promowały go single "Every Teardrop Is a Waterfall", "Paradise" oraz "Charlie Brown".

Zespół wydał jeszcze dwa fenomenalne albumy "Ghost Stories" w 2014 oraz  "A Head Full of Dreams" w 2015.

 

Członkowie grupy Coldplay to:

• Chris Martin

• Jonny Buckland

• Guy Berryman

• Will Champion