Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

College

Artysta RadioZET fot. RadioZET

College

kraj: Francja

gatunek: electronic

College jest jednym z projektów muzyczny francuskiego muzyka Davida Grelliera (urodzonego 2 lipca 1979 roku). Grellier to uznany w światowym środowisku muzycznym producent oraz muzyk tworzący swoje przeboje w stylu synthpopowym oraz synthwave. Jest on czynnie zaangażowany w działalność kilku niezależnych grup jak Electroclash oraz Sexy Sushi. Jego własnymi projektami muzycznymi są College (2005) oraz Valerie (2007), występuje on również pod scenicznym pseudonimem Mitch Silver.

College jest eksperymentem muzycznym Grelliera – ma on na zasadzie zsyntetyzować wszystkie jego emocje z czasów dziecięcych. Powstającą muzykę można tutaj więc traktować, jako przejaw czystego, twórczego katharsis przez, które sam artysta lepiej dookreśla siebie, jak i swoje miejsce w otaczającej go rzeczywistości. Na powstanie College duży wpływ miał kształt, jaki przyjęła amerykańska popkultura w okresie lat 80-tych zeszłego stulecia. Żywiołowość barw, filmy oraz duża ilość słońca – wszechobecne słoneczne Los Angeles, było wizerunkiem USA jak i muzyki. Obraz ten wyjątkowo odbił się na Davidzie, przynosząc mu całe morze często przeciwstawnych emocji. Wraca on do nich w swoim projekcie College, starając się je nie tylko na nowo przeżyć, co lepiej ułożyć w swojej własnej pamięci. W efekcie zabiera on każdego słuchającego w wyjątkową osobistą podróż ku przeszłości, dzieciństwa i czasów gdzie wszystko było lepsze, prostsze, większe i jakoś bardziej apelujące.  Wśród artystów, którzy mieli zasadniczy wpływ na ugruntowanie się stylu muzycznego Grelliera sam artysta wymienia takie sławy jak: Daft Punk, Alan Braxe, Fred Falke, Lifelike, Jacques Lu Cont, Nicolas Makelberge, DJ Falcon, oraz John Carpenter. Jak widać jest to szeroki wachlarz gatunków. Każdy z tych artystów w odmienny sposób wpłynął na styl Grelliera, będąc dla niego niewyczerpanym źródłem inspiracji przez całą młodość.

W 2008 roku College doczekało się swojego pierwszego albumu „Secret Diary”, w tym samym czasie pojawiło się również EP „Teenage Color”. W 2011 roku drugi album „Northern Council” trafił na sklepowe półki. Kawałek z tego krążka „A Real Hero” został użyty w oficjalnym soundracku w filmie „Drive”, stając się niekwestionowanym hitem francuskich list przebojów. W następnym roku piosenka ponownie trafiła na srebrny ekran tym razem pojawiając się filmie „Taken 2”.

13 marca 2013 roku College wypuścił swój trzeci album studyjny zatytułowany „Heritage”, którego efektem była duża ilość występów na żywo, stanowiąc wyjątkowe połączenie muzyki oraz niesamowitego wizualnego performance’u.

College to tylko jeden z projektów muzycznych Davida Grelliera. Może być on traktowany z powodzeniem, jako wybrany aspekt skomplikowanej oraz wyjątkowo złożonej osobowości artysty. By lepiej poznać samego muzyka, jak i w pełni docenić jego niewyobrażalny kunszt artystyczny, należy zaznajomić się z resztą jego projektów oraz twórczością w innych formacjach. Daje to każdemu poszukującemu wyjątkowych uniesień muzycznych, szansę na odbycie wspólnej podróży do samego serca muzycznej wizji jaką oferuje Grellier. Jest to podróż wyjątkowa, w którą z pewnością każdy uda się więcej, niż raz.