Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Conchita Wurst

Conchita Wurst fot. Conchita Wurst

Conchita Wurst

To tak naprawdę mężczyzna, który nazywa się Thomas Neuwirth. Jest austriackim wokalistą, wykonującym muzykę pop, soul, R&B, jazz.

To tak naprawdę mężczyzna, który nazywa się Thomas Neuwirth. Jest austriackim wokalistą, wykonującym muzykę pop, soul, R&B, jazz. Od 2011 występujący jako drag queen pod żeńskim pseudonimem Conchita Wurst. Zwycięzca 59. Konkursu Piosenki Eurowizji z piosenką „Rise Like a Phoenix”.

We wrześniu 2013 krajowy nadawca potwierdził, że Conchita Wurst została wybrana wewnętrznie na reprezentantkę Austrii podczas 59. Konkurs Piosenki Eurowizji. Wybór stacji wzbudził wiele kontrowersji wśród krajowych i zagranicznych fanów konkursu, część z nich (głównie ze wschodu Europy) domagała się zmiany reprezentanta. W Białorusi złożona została petycja do Ministerstwa Informacji, sprawującego kontrolę nad państwową telewizją BTRC, o zakaz emisji występu wokalisty podczas transmisji koncertu półfinałowego, a nawet sam bojkot imprezy. Ministerstwo nie zareagowało jednak na petycję, a sam wniosek podpisało niewiele ponad 2300 osób. Jakiekolwiek próby manipulacji emisją byłyby zapewne potępione przez państwa uczestniczące, a organizująca konkurs Europejska Unia Nadawców nałożyłaby karę na białoruskiego nadawcę.

Konkursowy utwór "Rise Like a Phoenix" miał zostać zaprezentowany 7 marca, podczas jednego z odcinków programu Dancing Stars (austriackiego odpowiednika programu Dancing with the Stars: Taniec z gwiazdami), jednak premiera piosenki odbyła się dopiero 18 marca. 8 maja wokalista z numerem szóstym wystąpił jako Conchita Wurst w drugim półfinale konkursu i zakwalifikował się do rundy finałowej, która odbyła się w sobotę, 10 maja. W finale wystąpił z jedenastym numerem startowym, gdzie ostatecznie zdobył 290 punktów, w tym żadnego z Polski (przy czym według głosowania telewidzów zająłby 4. miejsce, natomiast wg polskiego jury - 19).