Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 12300, ID obiektu: 12336

Conchita Wurst

Conchita Wurst

Conchita Wurst

Wurst Conchita

To tak naprawdę mężczyzna, który nazywa się Thomas Neuwirth. Jest austriackim wokalistą, wykonującym muzykę pop, soul, R&B, jazz.

To tak naprawdę mężczyzna, który nazywa się Thomas Neuwirth. Jest austriackim wokalistą, wykonującym muzykę pop, soul, R&B, jazz. Od 2011 występujący jako drag queen pod żeńskim pseudonimem Conchita Wurst. Zwycięzca 59. Konkursu Piosenki Eurowizji z piosenką „Rise Like a Phoenix”.

We wrześniu 2013 krajowy nadawca potwierdził, że Conchita Wurst została wybrana wewnętrznie na reprezentantkę Austrii podczas 59. Konkurs Piosenki Eurowizji. Wybór stacji wzbudził wiele kontrowersji wśród krajowych i zagranicznych fanów konkursu, część z nich (głównie ze wschodu Europy) domagała się zmiany reprezentanta. W Białorusi złożona została petycja do Ministerstwa Informacji, sprawującego kontrolę nad państwową telewizją BTRC, o zakaz emisji występu wokalisty podczas transmisji koncertu półfinałowego, a nawet sam bojkot imprezy. Ministerstwo nie zareagowało jednak na petycję, a sam wniosek podpisało niewiele ponad 2300 osób. Jakiekolwiek próby manipulacji emisją byłyby zapewne potępione przez państwa uczestniczące, a organizująca konkurs Europejska Unia Nadawców nałożyłaby karę na białoruskiego nadawcę.

Konkursowy utwór "Rise Like a Phoenix" miał zostać zaprezentowany 7 marca, podczas jednego z odcinków programu Dancing Stars (austriackiego odpowiednika programu Dancing with the Stars: Taniec z gwiazdami), jednak premiera piosenki odbyła się dopiero 18 marca. 8 maja wokalista z numerem szóstym wystąpił jako Conchita Wurst w drugim półfinale konkursu i zakwalifikował się do rundy finałowej, która odbyła się w sobotę, 10 maja. W finale wystąpił z jedenastym numerem startowym, gdzie ostatecznie zdobył 290 punktów, w tym żadnego z Polski (przy czym według głosowania telewidzów zająłby 4. miejsce, natomiast wg polskiego jury - 19).

Conchita Wurst

Nazwa Klasa Sekcja Priorytet
Dokument Rise Like a Phoenix Album 1