Corinne Bailey Rae

Corinne Bailey Rae fot. fot. www.corinnebaileyrae.net

Corinne Bailey Rae

kraj: Wielka Brytania

gatunek: neo-soul, R&B, jazz

Corinne Bailey Rae (urodzona w 1979 roku w Leeds) to brytyjska wokalistka, songwriterka oraz gitarzystka posiadająca indyjskie korzenie, które dodają jej muzyce wyjątkowego, egzotycznego wyrazu.

Jej utwory utrzymywane są w stylu neo-soulu, R&B oraz jazzu. Corrine nie stroni również od eksperymentów muzycznych szeroko łącząc rozmaite wątki muzyczne, cały czas szukając lepszych sposobów dla wyrażenia swojej unikalnej wizji muzycznej.

Corinne rozpoczęła swoją przygodę z muzyką dość wcześnie. Jako dziecko dołączyła do kościelnego chóru baptystów, gdzie wykonywała wiele tradycyjnych utworów religijnych. Doświadczenia te pozwoliły na rozbudzenie jej muzycznej pasji oraz lepsze doszlifowanie coraz wyraźniej zaznaczającego się talentu wokalnego.

Poza śpiewem Rae interesowała się również grą na różnych instrumentach. W szkole odniosła kilka sukcesów grając na skrzypcach, jednak jej nauczyciel przekonał ją do spróbowania gitary elektrycznej. Był to moment, kiedy miłość do muzyki rozpaliła się w niej na dobre. Sama Corinne w krótkim czasie stała się zdeklarowaną fanką kultowego Led Zeppelin. Byli oni dla niej niewyczerpanym źródłem inspiracji, słuchając ich kawałków marzyła by pójść w ślady swoich idoli, osiągając ten sam poziom co oni i tworząc własne utwory.

Jej pierwszą próbą przy realizacji tego marzenia było założenie garażowego zespołu o nazwie „Helen” (Corinne miała wtedy 15 lat) – zespół był grupą stricte żeńską (mającą mocno feministyczny wydźwięk). Był to swego rodzaju ewenement w tamtych czasach, gdyż girlsbandy dopiero się pojawiały, a scena muzyczna była praktycznie w całości zdominowana przez mężczyzn. Grupa otrzymała nawet propozycję profesjonalnego kontraktu od wytwórni Roadrunner Records, jednak współpraca nie doszła do skutku z powodu ciąży basistki.

Po rozpadzie grupy „Helen” Corinne zaczęła naukę na uniwersytecie w Leeds, którą ukończyła z dyplomem z literatury angielskiej. Podczas studiów pracowała dorywczo, jako szatniarka w jazzowym klubie, gdzie od czasu do czasu suportowała swoim głosem pojawiające się tam zespoły. W tym czasie Rae bardzo skupiła się na pisaniu własnych przebojów, w których odchodziła od niezależnego nurtu na rzecz soulu. Praca w klubie pozwoliła jej nie tylko szlifować swoje umiejętności, to właśnie tam poznała swojego przyszłego męża Jasona Rae, którego poślubiła w 2001 roku.

W 2004 roku Corinne podpisała profesjonalny kontrakt z wytwórnią EMI Music, by w listopadzie tego roku wydać swoje pierwsze EP „Like A Star” (które szybko trafiło do UK TOP 40). W tym samym czasie jej singiel „Put Your Records On” coraz szybciej piął się w górę wśród europejskich list muzycznych, dając karierze Corinne coraz bardziej zawrotną prędkość. Jej debiutancki album studyjny zatytułowany „Corinne Bailey Rae” trafił do sprzedaży na wiosnę 2006 roku.

Utwory Corinne Bailey Rae wyjątkowo zapadają w pamięć. Nadają się one idealnie na leniwe popołudnia oraz regenerację wyładowanych wewnętrznych baterii, przynosząc zasłużony relaks po ciężkich godzinach spędzonych w pracy. Corinne bez wątpienia przyniesie każdemu wiele pozytywnych muzycznych uniesień, stając się standardowym dodatkiem do codziennej playlisty.