Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Courtney Barnett

Courtney Barnett fot. Wikimedia Commons

Courtney Barnett

kraj: Australia

gatunek: alternative folk

Courtney Melba Barnett (urodzona 3 listopada 1986 roku) to australijska wokalistka, gitarzystka oraz songwriterka o wyjątkowo żywiołowym stylu śpiewu, który przykuwa uwagę zarówno publiczności, jak i krytyków muzycznych.

Znalazła się ona w spotach reflektorów po wydaniu swojego debiutanckiego singla „I’ve Got A Friend Called Emily Ferris”, który praktycznie z dnia na dzień zawrotnie rozpędził jej karierę muzyczną.

Courtney tworzy swoją muzykę w wyjątkowo szerokim spektrum, dzięki czemu jest ona zdolna do szybkiego trafienia ze swoją unikalną wizją muzyczną do fanów z najróżniejszych środowisk. Indie Rock, alternative rock oraz grunge to tylko niektóre gatunki, z którymi artystka szeroko eksperymentuje.

Courtney to wyjątkowo utalentowana gitarzystka – co ciekawe jest ona leworęczna i gra na przełożonych strunach. Barnett wychowała się na słuchaniu amerykańskich zespołów, jednak to odkrycie australijskiej twórczości Darrena Hanlona oraz Dana Kelly’ego zainspirowało ją do rozpoczęcia tworzenia własnych piosenek i podążania za karierą muzyczną.

 

Między 2010, a 2011 rokiem Courtney grała na gitarze w garażowej grupie „Rapid Transit”, z którą wydała jeden kasetowy album. Od 2011 do 2013 roku była z kolei członkiem australijskiego zespołu wykonującego pycho-country zwanego „Immigrant Union”, jednak artystka poszukiwała niezależności oraz wolności twórczej.

Jej debiutancki EP „I’ve Got A Friend Called Emily Ferris” został wydany w 2012 roku przez jej własny label Milk! Records.

W trakcie kolejnego roku Courtney współtworzyła albumy takich muzyków oraz zespołów jak Jen Clother czy Marathon Artists, którzy wydali podwójne EP Barnett zatytułowane „How To Carve A Carrot into a Rose”. To podwójne wydanie przyniosło Courtney międzynarodowe uznanie w środowisku muzycznym.

W marcu 2015 roku do sprzedaży trafił pierwszy studyjny album Courtney Barnett „Sometimes I Sit and Think, and Sometimes I Just Sit”, poprzedzały do dwa single promujące: „Pedestrian at Best" oraz "Depreston". Po ciepłym przyjęciu przez publiczność Courtney rozpoczęła trasę koncertową po Australii i Stanach Zjednoczonych.

„Sometimes I Sit and Think, and Sometimes I Just Sit” póki, co jest największym sukcesem Courtney, album doczekał się pochwalnych publikacji określających go, jako jeden z najlepszych krążków w 2015 roku w takich czasopismach i gazetach jak: Rolling Stone, The Guardian, The Times, Pitchfork media oraz Chicago Tribune.

W sierpniu 2015 roku Barnett razem z Marathon Artists, Mom + Pop Music oraz Milk! Records zorganizowała unikalną kampanię promującą singiel „Nobody Really Cares If You Don't Go To The Party”. Liczne bilbordy oraz plakaty z nazwą singla zawisły z dnia na dzień w Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles, Sydney oraz Melbourne. Kampania przyciągnęła duże zainteresowanie internautów, którzy z zaciekawieniem śledzili ją, aż do zakończenia którym był krótki koncert w londyńskim Camden.

Courtney Barnett to artystka wielowymiarowa, której muzyka przynosi naprawdę szeroki wachlarz różnorodnych doznań. Przez jej dynamizm nie może być ona zakwalifikowana jedynie do jednej kategorii muzycznej, jej wizja cały czas ewoluuje. Słuchając Courtney każdy udaje się w unikalną muzyczną przygodę, z której wyjątkowo niechętnie się wraca. Jeżeli szukamy czegoś prawdziwie wyjątkowego zarówno do tańca, jak i do odpoczynku, to twórczość Courtney Barnett będzie strzałem w dziesiątkę.