Craig David

Craig David

Craig David

Craig David jest najpopularniejszym brytyjskim artystą r&b mającym na koncie ponad 13 milionów sprzedanych płyt.

Craig David jest najpopularniejszym brytyjskim artystą r&b mającym na koncie ponad 13 milionów sprzedanych płyt oraz hity '7 Days', 'Walking Away' czy 'Rise And Fall'.

Zaczął on swoja karierę od nagrania kilku partii wokalnych w zespole Artful Dodger. Gdy zespołowi udało się wydać solową płytę ich utwór „Re-Rewind” znalazł się na drugiej pozycji list przebojów w Wielkiej Brytanii w 1999 roku. Tym samym udało się mu utorować sobie drogę do solowej kariery.Jego pierwszy singiel „Fill Me In” został wydany w Wildstar Record. Utwór znalazł się na pozycji numer jeden w Wielkiej Brytanii. Uczyniło go to najmłodszym piosenkarzem, któremu udało się umiecie swój debiutancki utwór na pierwszej pozycji - Craig miał wtedy 19 lat.

Płyta „Born To Do It” z 2000 roku zyskała miano multi-platyny w ponad 20 krajach. Aż dziesięć utworów z debiutanckiego krążka znalazło się w czołówce list przebojów. Sama płyta uzyskała piętnastą pozycje na Billboard Hot 100.W 2001 płytę „Born To Do It”, znalazła się na 11 pozycji Billboard Hot 100. Singiel „7 days” znalazł się w Hit Top 10 w Stanach Zjednoczonych. „Walking Away” dotarł do pozycji trzeciej w Wielkiej Brytanii i piątej w Australii. W 2009 roku album ten widzowie MTV zagłosowali na ten album dając mu drugie miejsce w zestawieniu Greatest Album Of All-time.

Kolejny jego album „Slicker Than Your Average” został wydany w 2002 roku. Niestety wiodło mu się znacznie gorzej niż początkowym albumom Craiga. Jedynie „What’s Your Flava” i „Rise & Fall”(w duecie ze Stingiem) otrzymały pochlebne opinie. Płyta uzyskała miano jedynie złotej.David później podpisał kontrakt z Warner Music i wydal tam swój trzeci album „The Story Goes...”, który swoja premierę miał w 2005 roku na świecie (pomijając USA, gdzie nigdy jej nie wydano).Pierwszy singiel „All The Way” przywrócił go do Top 3.

W 2007 David rozpoczął współpracę z raperem Kano nad singlem „This Is The Girl” na album „London Town” utwór znalazł się na 18 pozycji list przebojów.Pierwszy singiel „Hot Stuff” z albumu „Trust Me” został wydany w 2007 roku. Znalazł się w pierwszej dziesiątce list przebojów, a płyta na osiemnastej pozycji UK Albums Chart.Singiel „Officially Yours” wydany w 2008 roku, znalazł się on na 158 pozycji list przebojów.Jego kolejny singel zatytułowany „Are You Up For This” zaczęto puszczać w stacjach radiowych w ramach promocji z Ice Cream Records.W 2008 otrzymał dwie nominacje do nagrody UK Urban Music Award.W tym samym roku został uznany za zasługi dla przemysłu muzycznego i otrzymał honorowy tytuł doktora muzyki z Southampton Solent University.

Pod koniec tego samego roku wydal składankę „Greatest Hits”. Do promocji płyty nagrał dwa nowe single – pierwszy „Where’s Your Love” z Tinchy Stryder i Rita Ora, a drugi „Insomnia” z Timbalandem. Dodatkowo w ramach promocji nagrał ponownie „Walking Away”, z czterema różnymi artystami – Monrose z Niemiec, Nek z Włoch, Lynnsha z Francji i Alex Ubago z Hiszpanii..Album znalazł się na 48 pozycji UK Albums Chart.W kwietniu 2009 roku, "Born To Do It" zajął drugie miejsce w ankiecie przeprowadzonej przez MTV Greatest Album Ever – został pobity jedynie przez klasyczny album Michaela Jacksona "Thriller".

oficjalna strona: www.craigdavid.com