Czesław Niemen

Czesław Niemen

Czesław Niemen

Ikona polskiej muzyki. Piosenkarz, kompozytor, multiinstrumentalista i tekściarz. 

Ikona polskiej muzyki. Piosenkarz, kompozytor, multiinstrumentalista i tekściarz. Niemen zajmował się różnymi gatunkami muzyki: jazz-rockiem, muzyką elektroniczną, rockiem czy rock& rollem. Po odejściu w 1967 roku z bigbeatowego zespołu Niebiesko-Czarni, występował jako solista. Kierował także własnymi grupami: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen.Swój pierwszy album "Dziwny jest ten świat" wydał w roku 1967. Była to także pierwsza złota płyta w Polsce.

Poza nagrywaniem kompozycji na własne albumy, Niemen tworzył również muzykę filmową i teatralną. Brał między innymi udział w nagraniu muzyki do "Wesela" Andrzeja Wajdy, gdzie wykonywał partię Chochoła.

Później pojawiły się jeszcze 22 krążki, a poza tym albumy koncertowe, składanki czy single. Czesław Niemen był laureatem wielu nagród i wielkim artystą, którego nazwiskiem nazwano wiele ulic czy miejsc.

Artyście nieobca była również poezja - poza wykorzystaniem w utworach wierszy Norwida, Asnyka i Przerwy-Tetmajera, Niemen sam pisał, publikując wiersze, między innymi na łamach magazynu "Tylko Rock". W ostatnich latach kariery Czesław Niemen, poza komponowaniem muzyki, zajmował się również tworzeniem grafik komputerowych.

Wybitny artysta zmarł 17 stycznia 2004 roku.