Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Czesław Niemen

Czesław Niemen

Czesław Niemen

Ikona polskiej muzyki. Piosenkarz, kompozytor, multiinstrumentalista i tekściarz. 

Ikona polskiej muzyki. Piosenkarz, kompozytor, multiinstrumentalista i tekściarz. Niemen zajmował się różnymi gatunkami muzyki: jazz-rockiem, muzyką elektroniczną, rockiem czy rock& rollem. Po odejściu w 1967 roku z bigbeatowego zespołu Niebiesko-Czarni, występował jako solista. Kierował także własnymi grupami: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen.Swój pierwszy album "Dziwny jest ten świat" wydał w roku 1967. Była to także pierwsza złota płyta w Polsce.

Poza nagrywaniem kompozycji na własne albumy, Niemen tworzył również muzykę filmową i teatralną. Brał między innymi udział w nagraniu muzyki do "Wesela" Andrzeja Wajdy, gdzie wykonywał partię Chochoła.

Później pojawiły się jeszcze 22 krążki, a poza tym albumy koncertowe, składanki czy single. Czesław Niemen był laureatem wielu nagród i wielkim artystą, którego nazwiskiem nazwano wiele ulic czy miejsc.

Artyście nieobca była również poezja - poza wykorzystaniem w utworach wierszy Norwida, Asnyka i Przerwy-Tetmajera, Niemen sam pisał, publikując wiersze, między innymi na łamach magazynu "Tylko Rock". W ostatnich latach kariery Czesław Niemen, poza komponowaniem muzyki, zajmował się również tworzeniem grafik komputerowych.

Wybitny artysta zmarł 17 stycznia 2004 roku.