D’Angelo

D’Angelo fot. facebook.com/dangelo

D’Angelo

kraj: USA

gatunek: R&B, neo soul, jazz fusion

Michael Eugene Archer (urodzony 11 lutego 1974) znany lepiej w środowisku muzycznym pod swoim scenicznym pseudonimem D’Angelo, to amerykański muzyk, twórca piosenek, multiinstrumentalista oraz producent muzyczny. Swoje utwory Michael wykonuje głównie w stylu R&B, Neo Soul, funk oraz jazz fusion, a w późniejszym okresie psychodelik rock.

W młodości przez krótki okres działał w hiphopowym składzie I.D.U, jednak jego pierwszy duży sukces przyszedł w 1994 roku kiedy to utwór, który współtworzył „U Will Know” odbił się dużym echem w środowisku muzycznym.

W 1995 roku D’Angelo wydał swój pierwszy solowy album „Brown Sugar”, który z dnia na dzień zrobił niesamowitą furorę, pozwalając muzykowi szybko zaistnieć w świadomości muzycznej. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych albumów w historii muzyki, którego kawałki były często remixowane przez licznych artystów. Krążek okazał się wielkim komercyjnym hitem, szybko rozchodząc się w ponad 2 milionach sprzedanych egzemplarzy. Dzięki swojemu debiutowi D’Angelo wpisał się w poczet wielkiego peletonu neo soulowego tamtych czasów. Stawiano go koło takich artystów jak: Erykah Badu, Lauryn Hill oraz Maxwell.

W styczniu 2000 roku D’Angelo wydał kolejny album pod tytułem „Voodoo”. Główny singiel krążka „ Untitled (How Does It Feel)” okazał się prawdziwą bombą stylu R&B, zdobywając muzykowi nagrodę muzyczną Grammy w kategorii: Najlepszy Muzyczny Wokal R&B. Samo „Voodoo” zdobyło Grammy, jako: Najlepszy Album R&B.

D’Angelo od zawsze traktowany był, jako samiec alfa oraz symbol sexu. Po wydaniu „Untitled (How Does It Feel)” muzyk zaczął czuć się coraz bardziej niekomfortowo z wiecznie otaczającą go presją. Szybko rozpoczęły się u niego problemy z narkotykami oraz alkoholem, które skutecznie zahamowały rozwój jego kariery na prawie 14 lat.

W grudniu 2014 roku po względnym otrząśnięciu się z nałogu, D’Angelo wydał swój trzeci studyjny album zatytułowany „Black Messiah”. Po długiej przerwie muzycznej D’Angelo powrócił w pełni chwały. „Black Messiah” został ciepło przyjęty przez publiczność oraz środowisko krytyków, zdobywając sobie ponadto 5 lokatę w notowaniu US Billboard 200.

W swojej twórczości D’Angelo inspirował się wieloma artystami -  przy jego debiutanckim albumie bardzo dużą rolę odegrała twórczość Prince’a, z kolei jego albumy hiphopowe inspirowane były tak zwanymi Native Tonques Movements jak: Tribe Called Quest, Gangstarr oraz Main Source. Ponadto artysta szeroko czerpał z twórczości: Jamesa Browna, Jimmy’ego Hendrixa, Tupaca oraz Notoriousa B.I.G.

D’Angelo to wyjątkowo dynamiczny artysta, który bardzo przyłożył się do ukształtowania współczesnej sceny muzycznej. Od lat jego twórczość stanowi inspirację dla nowych pokoleń muzyków tworzących w najróżniejszych stylach. Jego niezaprzeczalną zaletą jest różnorodność. Każdy album oraz piosenka to inny wyraz unikalnej muzycznej wizji, która jest w stanie porwać każdego. Wyjątkowy talent wokalny oraz instrumentalny zabiera w krainę prawdziwego muzycznego geniuszu - jest to podróż, którą każdy fan niesamowitych muzycznych uniesień z pewnością odbędzie niejeden raz.