Daniel Merriweather

Daniel Merriweather fot. facebook.com/danielmerriweather

Daniel Merriweather

kraj: Australia

gatunek: R&B

Daniel Paul Merriweather (urodzony 17 lutego 1982 roku) to australijski artysta R&B, który szybko stał się rozpoznawalny, dzięki swojemu debiutanckiemu albumowi zatytułowanemu „Love & War”. Krążek szybko wspiął się na drugą lokatę w UK Albums Chart, dając karierze Daniela niesamowity impet do rozwoju. Album poprzedzały dwa single „Change” oraz „Red”, które jednakowo zakwalifikowały się do pierwszych dziesiątek list przebojów. Merriweather zdobył między innymi dwie nagrody muzyczne ARIA w kategoriach Best Urban Release (za „She’s Got Me”) oraz Najlepszy Męski Artysta (za „Love & War”).

Styl Merriweathera to połączenie R&B, neo-soul, acid jazz oraz blue-eyed soul. Jest to wyjątkowa mieszanka, która nadaje jego utworom niepowtarzalnej głębi, każdorazowo porywając słuchacza swoim kunsztem. Daniel w trakcie swojej kariery pojawiał się gościnie na albumach wielu znanych artystów jak: Disco Montego, Mark Ronson czy Phrase, dodając swoją istotną cegiełkę w realizację ich muzycznej wizji.

Merriweather był zawsze lekkim typem outsidera, po zrezygnowaniu ze szkoły skupił się całkowicie na muzyce. Pozwalały mu na to jego doświadczenia z dzieciństwa – na pierwszych instrumentach zaczął uczyć się grać mają zaledwie 4 lata. Wypracowana wiedza i umiejętności szybko pozwoliły mu na pierwsze występy w klubach po całym Melbourne.

Jego pierwszym występem był gościnny udział w piosence „All I Want” – po jej dużym sukcesie w stronę Daniela posypały się liczne propozycje współpracy. Jedną z nich była współpraca z Dj’em Markiem Ronsonem, na którego płycie „Here Comes The Fuzz” Merriweather się pojawił. W 2004 roku Daniel wydał samodzielny singiel „City Rules”, w którego produkcji pomógł mu właśnie Ronson. Współpraca tych dwóch artystów stanowi istotny moment w karierze Daniela, ponieważ pozwoliła mu na lepsze poznanie środowiska muzycznego od tak zwanej kuchni oraz wypracowanie sobie sieci profesjonalnych kontaktów na przyszłość. Singiel „City Rules” nie spotkał się z sukcesem komercyjnym, jednak stał się on niezwykle popularny w australijskich klubach, zdobył też nagrody APRA oraz ARIA.

Na przełomie 2006 i 2007 roku Merriweather wziął się za miksowanie. Razem z Markiem Ronsonem stworzył nową wersję słynnego utworu The Smiths „Stop Me If You Think You've Heard This One Before”, który został zmiksowany z przerobioną wersją piosenki The Supremes „You Keep Me Hangin' On”. Kawałek okazał się absolutnym hitem w Wielkiej Brytanii, szybko trafiając na drugą lokatę w tamtejszych zestawieniach singlowych. Dzięki temu sukcesowi o Danielu zaczęło robić się coraz głośniej, a jego baza zdeklarowanych fanów z dnia na dzień robiła się coraz większa (Merriweather wystąpił między innymi na gali Brit Awards oraz prestiżowym festiwalu muzycznym w Glastonbury).

Wśród artystów mających szczególny wpływ na rozwój swojej kariery oraz wizji muzycznej Daniel Merriweather wymienia takie sławy jak: Stevie Wonder, Prince, Jeff Buckley oraz Herbie Hancock.

Daniel cały czas zbiera materiał do swoich nowych dzieł, nieustannie angażując się w poboczne projekty muzyczne. Jest to wielopoziomowy artysta, którego twórczość stanowi przejaw czystego zdeklarowania muzycznego oraz pełnej miłości do tego, co się robi. Jeśli szukamy niepowtarzalnych uniesień muzycznych oraz nowej, fascynującej, dźwiękowej wizji, to nie możemy przejść obok twórczości Merriweathera obojętnie.