Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dave Koz

Dave Koz fot. Wikimedia Commons

Dave Koz

kraj: USA

gatunek: smooth jazz

Dave Koz (urodzony 27 marca 1963) to amerykański saksofonista tworzący swoje niepowtarzalne utwory w stylu smooth jazz.

W 1986 roku po skończeniu szkoły Koz postanowił rozpocząć profesjonalną karierę muzyczną. W zaledwie kilka tygodni po podjęciu tej decyzji, jego gra została doceniona przez Bobby’ego Caldwella, który zaproponował Kozowi udział w swojej trasie koncertowej. Przez resztę lat 80-tych Koz grał, jako muzyk sesyjny dla wielu zespołów, występował również, jako suport podczas tras (chociażby z Richardem Marxem).

W 1990 roku Koz postanowił skupić się na rozwoju swojej kariery solowej nawiązując współpracę z Capitol Records. Pod ich szyldem udało mu się wydać kilka świetnych albumów: „Dave Koz” (1990 jego solowy debiut), „Lucky Man”, „The Dance”, oraz „Saxophonic”. Ostatni krążek nominowany był do nagrody muzycznej Grammy oraz NAACP Image Award.

W 1994 roku Koz zaczął prowadzić swój własny program radiowy – The Dave Koz Radio Show – który był streszczeniem najnowszych wiadomości muzycznych oraz przedstawieniem nowych twarzy w muzyce jazzowej. Po kilku latach Dave zrezygnował jednak z tego projektu, zakładając razem z Frankiem Codym oraz Haymanem Katzem nową wytwórnię pod nazwą Rendevous Entertainment.

Dzięki kontaktom zdobytym, jako muzyk suportujący Dave mógł rozpocząć realizację swoich ambitnych projektów – tworząc wyjątkowo rozległą dyskografię. W trakcie swojej kariery współpracował on z wieloma czołowymi nazwiskami ze świata muzyki, nie tylko jazzowej. Smooth jazzowa wizja muzyczna jaką oferuje Koz jest doceniana na całym świecie i często wykorzystywana na potrzeby ścieżek dźwiękowych w filmach i serialach. Koz nieustannie angażuje się w nowe projekty, szukając lepszego wyrazu dla swojej muzyki. Jako artysta z wieloletnim doświadczeniem jego kunszt muzyczny jest naprawdę wyjątkowy (w 2009 został między innymi uhonorowany własną gwiazdą na bulwarze sław w Hollywood). Smooth jazzowe brzmienia zapewniane przez saksofon Koza przynoszą ukojenie dla zmysłów oraz pozwalają najzwyczajniej odlecieć do lepszych muzycznych krain. Jeśli szukamy wysokiej klasy chilloutu, to Dave Koz stanowić będzie strzał w dziesiątkę.