Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dave Koz

Dave Koz fot. Wikimedia Commons

Dave Koz

kraj: USA

gatunek: smooth jazz

Dave Koz (urodzony 27 marca 1963) to amerykański saksofonista tworzący swoje niepowtarzalne utwory w stylu smooth jazz.

W 1986 roku po skończeniu szkoły Koz postanowił rozpocząć profesjonalną karierę muzyczną. W zaledwie kilka tygodni po podjęciu tej decyzji, jego gra została doceniona przez Bobby’ego Caldwella, który zaproponował Kozowi udział w swojej trasie koncertowej. Przez resztę lat 80-tych Koz grał, jako muzyk sesyjny dla wielu zespołów, występował również, jako suport podczas tras (chociażby z Richardem Marxem).

W 1990 roku Koz postanowił skupić się na rozwoju swojej kariery solowej nawiązując współpracę z Capitol Records. Pod ich szyldem udało mu się wydać kilka świetnych albumów: „Dave Koz” (1990 jego solowy debiut), „Lucky Man”, „The Dance”, oraz „Saxophonic”. Ostatni krążek nominowany był do nagrody muzycznej Grammy oraz NAACP Image Award.

W 1994 roku Koz zaczął prowadzić swój własny program radiowy – The Dave Koz Radio Show – który był streszczeniem najnowszych wiadomości muzycznych oraz przedstawieniem nowych twarzy w muzyce jazzowej. Po kilku latach Dave zrezygnował jednak z tego projektu, zakładając razem z Frankiem Codym oraz Haymanem Katzem nową wytwórnię pod nazwą Rendevous Entertainment.

Dzięki kontaktom zdobytym, jako muzyk suportujący Dave mógł rozpocząć realizację swoich ambitnych projektów – tworząc wyjątkowo rozległą dyskografię. W trakcie swojej kariery współpracował on z wieloma czołowymi nazwiskami ze świata muzyki, nie tylko jazzowej. Smooth jazzowa wizja muzyczna jaką oferuje Koz jest doceniana na całym świecie i często wykorzystywana na potrzeby ścieżek dźwiękowych w filmach i serialach. Koz nieustannie angażuje się w nowe projekty, szukając lepszego wyrazu dla swojej muzyki. Jako artysta z wieloletnim doświadczeniem jego kunszt muzyczny jest naprawdę wyjątkowy (w 2009 został między innymi uhonorowany własną gwiazdą na bulwarze sław w Hollywood). Smooth jazzowe brzmienia zapewniane przez saksofon Koza przynoszą ukojenie dla zmysłów oraz pozwalają najzwyczajniej odlecieć do lepszych muzycznych krain. Jeśli szukamy wysokiej klasy chilloutu, to Dave Koz stanowić będzie strzał w dziesiątkę.