David Benoit

David Benoit fot. Wikimedia Commons

David Benoit

kraj: USA

gatunek: jazz

David Benoit (urodzony 18 sierpnia 1953 roku) to amerykański pianista jazzowy, kompozytor oraz producent muzyczny, który od początku swojej profesjonalnej kariery wydał ponad 25 niesamowitych albumów oraz trzykrotnie był nominowany do nagrody muzycznej Grammy. Poza solowymi występami oraz współpracą z licznymi muzykami David jest dyrektorem Asia America Symphony Orchestra oraz the Asia America Youth Orchestra.

Benoit wydał swój debiutancki album „Freedom At Midnight” w 1987 roku. Lekkość przekazu oraz wyjątkowa melodyczność stanowiła najczystszy wyraz tak zwanej „easy to listen music”. W efekcie krążek szybko zdobył sobie popularność wśród szerokiej publiczności, rozchodząc się w rekordowym tempie. Unikalny kunszt został również dostrzeżony przez krytyków muzycznych. Album uplasował się na 5 lokacie w notowaniu Billboard Top Jazz Albums Chart. Sam Benoit przyznaje, że „Freedom At Midnight” było jego ulubionym albumem, ponieważ w pełni wyraził on jego aktualną, na tamten okres, muzyczną wizję. Ten debiutancki krążek Davida można śmiało traktować, jako okno dające bezpośredni wgląd do jego muzycznej duszy. Jest to niesamowita szansa, nie tylko na wysłuchanie czegoś prawdziwie zjawiskowego, ale poznanie samego twórcy z zupełnie innej perspektywy. Kolejne dwa albumy „Waiting for Spring” wydany w 1989 roku oraz „Shadows” z 1991 roku utrzymane były w tych samych, co pierwszy tonacjach. Oba odbiły się bardzo pozytywny echem w środowisku muzycznym, zajmując odpowiednio pierwszą oraz drugą lokatę w notowaniach Billboard. Każdy krążek Davida charakteryzuje się wyjątkową głębią. Żadna nuta nie jest tutaj użyta pochopnie, przez co wiele jego utworów określana jest, jako majstersztyk.

W 1992 roku Benoit zadedykował swój nowy album Billowi Evansowi, którego sam określa, jako jeden z największych wpływów na ukształtowanie swojej świadomości oraz kariery muzycznej. Muzyka Evansa zawsze stanowiła (i dalej stanowi) dla Davida niewyczerpane źródło inspiracji, pozwalając mu tworzyć swoje niesamowite produkcje. W efekcie nowy album „Letter to Evan” stanowi specyficzny muzyczny hołd jednego muzyka, względem drugiego.

W trakcie swojej kariery Benoit występował w najróżniejszych miejscach, przed najróżniejszą publicznością. Do jego wyjątkowego sukcesu zaliczyć można trzykrotne pojawienie się w Białym Domu, przed trzema różnymi prezydentami ze specjalnym koncertem. Bill Clinton, Ronald Reagan, George Bush oraz członkowie ich administracji mogli cieszyć się kunsztem muzycznym oferowanym przez Benoita.

Na przestrzeni lat David skomponował muzykę dla wielu artystów, zarówno popowych jak i jazzowych, wśród których można wymienić takie nazwiska jak: Russ Freeman, Kenny Loggins, Michael Franks, Patti Austin, Dave Koz, Kenny Rankin, Faith Hill, David Lanz, Cece Winans, David Pack, David Sanborn oraz Brian McKnight

David Benoit to jedna z ikon muzyki jazzowej, której twórczość inspirowała i dalej inspiruje setki artystów na całym świecie. Dzięki swojej wyjątkowej perspektywie przyczynił się on w dużym stopniu do ukształtowania, nie tylko współczesnej sceny jazzowej, ale muzyki jako takiej. Twórczość Benoita to prawdziwie wysmakowana przygoda muzyczna, idealna na spokojne leniwe popołudnia.