Dee Dee Bridgewater

Dee Dee Bridgewater fot. Wikimedia Commons

Dee Dee Bridgewater

kraj: USA

gatunek: jazz

Dee Dee Bridgewater (urodzona 27 maja 1950 roku) to amerykańska wokalistka jazzowa, songwriterka oraz aktorka.

Dee Dee zainteresowała się jazzem, dzięki swojemu ojcu. Jego gra na trąbce zrobiła na młodej artystce wyjątkowe wrażenie, rozbudzając miłość do muzyki oraz kształtując młodzieńcze marzenia o wielkiej karierze.  

W wieku 18 lat podczas studiów dołączyła do grupy Andy’ego Courtride’a. Podczas jednego z występów jej talent został dostrzeżony przez Johna Garveya, który zapronował jej trasę koncertową. Była to pierwsza szansa Dee Dee na pokazanie się szerszej publiczności. Zdobyte doświadczenia zaowocowały ugruntowaniem jej stylu śpiewu oraz zdobyciem nowych profesjonalnych kontaktów, które pomogły jej w przyszłości w trakcie realizacji różnych projektów muzycznych.

W 1970 roku Bridgewater dołączyła do Thad Jones-Mel Lewis Jazz Orchestra, jako główna wokalista. Wydarzenie to określa się, jako początek jej profesjonalnej kariery. W tym czasie występowała u boku największych nazwisk jazzowych tego okresu jak: Sonny Rollins, Dizzy Gillespie, Ray Charles, Dexter Gordon, Max Roach czy Rahsaan Roland Kirk.

W 1974 roku Dee Dee wystąpiła w musicalu „The Wiz” – grając dobrą wiedźmę (Czarnoksiężnik z krainy Oz), rola ta przyniosła jej nagrodę Tony. Nie był to ostatni musical, w którym Bridgewater wzięła udział.  W 1984 roku zagrała w „Sophisticated Ladies”, który był intensywnie wystawiany w całej Europie, zbierając wiele pochlebnych recenzji.

Dee Dee jest stałym gościem czołowych festiwali muzycznych na całym świecie. Jej urzekająca barwa głosu sprawia, że cieszy się ona niesłabnącym uznaniem ze strony fanów, jak i innych muzyków od wielu lat. Pozwala jej to na pełniejszą realizację swojej wizji muzycznej, poprzez angażowanie się w wiele wspólnych projektów. Dee Dee jest jedną z artystek, które w dużym stopniu wypłynęła na kształt współczesnej muzyki jazzowej. Wiele z jej piosenek stało się standardami jazzowymi, które stanowią inspirację dla dzisiejszych artystów.