Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Deladap

Deladap fot. Wikimedia Commons

Deladap

kraj: Czechy

gatunek: folk, jazz

Deladap to projekt muzyczny, który powstał w 2001 roku w Pradze, z inicjatywy producenta, muzyka i DJ-a Staniego Vany. Aktualnie zespół tworzą: Stani Vana (Czechy), gitarzyści: Aleksander Stoijc (Serbia) i Jovan Torbica (Czarnogóra), akordeonista Allen "Dzamba" Dzambic (Bośnia) oraz dwie wokalistki z Czech - Simona Senkiova i Cristina Gunarova.

Deladap to w języku Romów „taniec”. Tej formacji zwyczajnie nie da się jednoznacznie zakwalifikować pod jeden gatunek muzyczny. Deladap doskonale balansują na krawędzi folku oraz jazzu, łączonych z licznymi elementami muzyki klubowej, bałkańskiej oraz latynoskiej, a wszystko to jest przeniknięte kulturą cygańską. Efekt jest magiczny nie tyle dla ucha, co i dla oka.

Wśród swoich głównych inspiracji artyści wymieniają muzykę żydowską, węgierską oraz indyjską. W efekcie ich twórczość jest fenomenalnym wyrazem muzyki świata, wielonarodowości oraz niczym nieskrępowanej siły życiowej. W każdej nucie słychać u nich fascynację wszystkim, co nas otacza. Deladap w swoich utworach pokazuje jak perfekcyjnie można wykorzystać praktycznie niczym nieograniczone możliwości łączenia dźwięków oraz różnych, często wydawać by się mogło przeciwstawnych stylów muzycznych.

Ich debiut przypada na 2004 rok, kiedy to w obiegu znalazł się ich krążek "Cigani Ruzsa". Album starano się podciągnąć pod takie kategorie muzyczne jak nu jazz oraz nu gypsy, jednak nie oddają one w pełni wielopoziomowości oraz unikalności tej płyty. Dużą popularność szybko zdobyła piosenka "Dela Paji”, gdzie połączenie melodycznego, delikatnego głosu wokalistki, który przeplatał się z gitarą akustyczną i akordeonem tworzył mieszankę, która pozwalała szybko odpłynąć na kanapie. Innym ważnymi utworami Deladap są: ”Milaji", "Angelo", "Jeg Tan" czy "Cigani".

Każdy album Deladap to wyjątkowa uczta dla zmysłów, jest to muzyka kojąca skołatany umysł po ciężkich dniach wypełnionych obowiązkami. Bez wątpienia twórczość Deladap dla wielu okaże się sprawdzonym muzycznym remedium na wiele bolączek współczesnego świata.