Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Depeche Mode

Depeche Mode fot. depechemode.com

Depeche Mode

kraj: Wielka Brytania

gatunek: alternative

Depeche Mode to nie tylko muzyka, to nurt oraz styl bycia, który ukształtował się w społeczeństwie dzięki wyjątkowej wizji artystów. Miliony ludzi na całym świecie, żyją, myślą i patrzą na świat zupełnie z innej perspektywy, dzięki fenomenowi jakim stała się formacja Depeche Mode. Przez cały czas trwania swojej kariery muzycy wyraźne odstają od mainstreamowych nurtów, wywierając na nie jednocześnie niesamowity wpływ – między innymi na kulturę pop. Są oni traktowani, jako czołowi muzyczni outsiderzy, bez względu na to ile milionów płyt uda im się sprzedać. To połączenie rebelianckiej natury, niesamowitej muzyki oraz specyficznego stylu bycia, od lat apeluje do następujących po sobie nowych rzesz zdeklarowanych fanów.

Zespół powstał w 1980 roku w małym miasteczku Basildon w hrabstwie Essex z inicjatywy Vince'a Clarke'a, Andrew Fletchera, Dave'a Gahana oraz Martina Gore'a. Z początku nowa formacja nazywała się Composition Of Sound, jednak artyści szybko przemianowali się na Depeche Mode. Nowa nazwa została wzięta z francuskiego czasopisma przedstawiającego różnorodne nowinki ze świata mody. Początkowy okres działalności muzycznej upłynął muzykom na tworzeniu swoich dzieł w stylu elektronicznym oraz wpisaniu się w ogólny klubowy nurt, który wypierał ruchy punkowe na obszarze Wielkiej Brytanii.

W tym samym roku poznali producenta muzycznego Daniela Millera, który usłyszawszy ich wykonania zaproponował im nagranie singla przez swoją wytwórnię The Mute. W rezultacie w marcu 1981 roku pojawił się pierwszy utwór Depeche Mode zatytułowany „Dreaming Of Me”. Zaraz po nim posypały się następne „New Life” oraz najbardziej znany przebój formacji „Just Can’t Get Enough”.

Jesień 1981 roku przyniosła światu pierwszy studyjny album Depeche Mode „Speak And Spell”, krążek został niesamowicie dobrze przyjęty przez publiczność oraz środowisko krytyków muzycznych. Przez ponad 30 tygodni nie schodził on z notowań najpopularniejszych list muzycznych na Wyspach, zapewniając grupie stabilny wzrost popularności. Rok 1981 był bardzo dynamiczny dla całej formacji, nagła sława nie uderzyła im jednak do głowy, byli oni wyraźnie skoncentrowani na realizowaniu swojej unikalnej wizji oraz poszukiwaniu jeszcze lepszych sposobów na jej wyrażenie.

W tym czasie doszło niestety do pierwszego rozłamu w szeregach grupy. Formację opuścił Vince Clarke, na pozycję nowego autora tekstów wskoczył Martin Gore. W ciągu następnych dekad działalności grupy udowodnił, że należy on do jednych z największych kompozytorów swojego pokolenia, zapewniając kawałkom Depeche Mode ich niesamowity liryzm. Miejsce Clarke’a zajął z kolei Alan Wider zamykając skład grupy na następne 13 lat.

W 1982 roku w sprzedaży ukazał się drugi album grupy pod tytułem „A Broken Frame”, płyta szybko trafiła do pierwszej dziesiątki najlepiej sprzedających się albumów na Wyspach. Sukces ten ugruntował pozycję zespołu, jako gwiazd muzyki pop.

Jednak przełomem okazał się trzeci album „Construction Time Again” wydany na jesień 1983 roku. Krążek ten znacznie różnił się w wydźwięku od poprzednich albumów, pokazując wyraźną dychotomię między melodycznością, a liryzmem. Gore wspiął się tutaj na wyżyny swojej kreatywności pisząc wyjątkowo głębokie i przemyślane teksty, które często zahaczały o mroczne klimaty. Było to ciekawe połączenie z muzyką, do której dało się tańczyć.

W 1984 roku Depeche Mode razem ze swoim albumem „People Are People” odnieśli sukces za oceanem. Ich singiel dotarł na 13 miejsce według tygodnika Billboard, a amerykańska publiczność oszalała na punkcie nowego brzmienia brytyjskiej formacji. 1984 rok był momentem, kiedy Depeche Mode stanęli na progu prawdziwej międzynarodowej kariery.

Od 1987 roku Depeche Mode uznawani są za międzynarodowe gwiazdy, ich każdy kolejny album oraz singiel zawsze spotykał się z ogromną popularnością, sprzedając się w milionowych nakładach. W późniejszych latach muzycy porzucili rockowe brzmienie, korzystając często z pomocy zespołów gościnnych dla uwypuklenia innych aspektów swojej wizji.

Twórczość Depeche Mode to muzyka w najczystszej postaci, jej się nie słucha - ją się przeżywa, a jest to przeżycie niesamowite. Obszerna dyskografia formacji pozwala każdemu nawet najbardziej wyrafinowanemu słuchaczowi na znalezienie czegoś dla siebie. Depeche Mode zmieniło i dalej zmienia obraz całego muzycznego świata, stanowiąc niedościgniony wzór oraz niewyczerpane źródło inspiracji dla setek artystów na całym świecie.