Des’Ree

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Des’Ree

kraj: Wielka Brytania

gatunek: pop, R&B, soul

Des’Ree była jedną z najpopularniejszych brytyjskich wokalistek i kompozytorek, tworzącą swoje wyjątkowe dzieła muzyczne poprzez łączenie takich stylów jak: soul, dance, R&B oraz pop. Jej albumy sprzedały się w ponad 5 milionowym nakładzie na całym świecie, zjednując artystce uznanie całego środowiska muzycznego. Piosenkarka w trakcie swojej kariery dorobiła się licznych prestiżowych nagród muzycznych, jak statuetki Brit Awards oraz Ivor Novello's Award i World Music Award. Do najbardziej znanych przebojów, które przyniosły jej międzynarodową sławę należą "Life" oraz "You Gotta Be".

Des’Ree postanowiła złączyć swoją przyszłość z muzyką mając 14 lat. Na jej decyzję główny wpływ miała bogata płytoteka, którą posiadali jej rodzice. To na tych winylach młoda dziewczyna po raz pierwszy poznała, co to jazz, reggae, calipso i gospel. Muzyka przeniknęła ją wtedy do głębi. W niedługim czasie sama zaczęła tworzyć swoje pierwsze kawałki, pisząc wiersze i starając się dołożyć do nich odpowiednią melodię.

W wieku 23 lat stworzyła swoje pierwsze demo, które trafiło do wytwórni Sony Music. Sampel zawierał między innymi piosenkę „Feel So High”, który po podpisaniu kontraktu z wytwórnią stał się jej pierwszym singlem. Co ciekawe singiel ten stanowi najszybciej wydane demo w historii Sony Music. Świadczy to o niesamowitym kunszcie oraz zdolnościach kompozytorskich artystki, na których szybko poznają się najlepsi.

Singiel oraz wydany zaraz potem debiutancki album „Mind Adventures” (1992) dał Des’Ree przepustkę do światowej kariery. Artystka szybko stała się rozpoznawalna, urzekając swoim głosem oraz przemyślanymi tekstami coraz szerszą publiczność. Jednak prawdziwy przełom w jej karierze nastąpił w 1994 roku, kiedy to jej nowy singiel „You Gotta Be”, promujący album „I Ain’t Movin” nadał Des’Ree status międzynarodowej gwiazdy.  Singiel był określany, jako prawdziwe muzyczna manifestacja optymizmu oraz chęci do życia, stając się niekwestionowanym hitem na całym świecie. W Wielkiej Brytanii utwór został umieszczony na składance charytatywnej „"Diana, Princess Of Wales".

W 1995 roku Des’Ree koncertowała z Sealem po USA, ugruntowując swoją pozycję oraz zdobywając nowe profesjonalne kontakty. Dzięki tej trasie artystka szybko trafiła do tysięcy amerykańskich słuchaczy, stając się jedną z ulubienic publiczności. W tym samym roku pojawiła się również na specjalnym, „świeckim” koncercie w Watykanie.

Des’Ree tworzyła również muzykę na potrzeby takich filmów jak: „Clockers" Spike'a Lee, „Set It Off" F. Gary'ego Graya oraz „Romeo & Juliet" Baza Luhrmanna.

W 1998 roku światło dzienne ujrzał jej nowy album „Supernatural”, który doskonale wpisywał się w dotychczasowe konwencje oraz unikalny styl piosenkarki. Pierwszy singiel z nowej płyty zatytułowany „Life” momentalnie stał się międzynarodowym przebojem, rozgrzewającym eter stacji radiowych oraz silnie ugruntowującym swoją pozycję na czołowych notowaniach międzynarodowych list przebojów.

W 2003 roku Des’Ree wydała swój ostatni album „Dream Soldier”, który promował singiel „It’s OK”.