Diana Krall

Diana Krall fot. facebook.com/dianakrall

Diana Krall

kraj: Kanada

gatunek: jazz

Diana Krall (urodzona 16 listopada 1964 roku) to kanadyjska wokalistka oraz pianistka jazzowa, której charakterystyczny kontralt nadaje każdemu z jej dzieł muzycznych wyjątkowego wyrazu. Piosenkarka tworzy swoje fenomenalne utwory łącząc takie style jak: jazz, traditional pop oraz bossa nova. Jest to wysmakowana chilloutowa mieszanka z dodatkiem melodycznej magii, która zawsze pozostawia po sobie całą masę pozytywnych muzycznych doświadczeń W swoich produkcjach Krall szeroko inspiruje się dokonaniami: Nat King Cole'a, Billa Evansa, Franka Sinatry oraz Stinga.

Diana przyszła na świat w wyjątkowo muzykalnej rodzinie. Już w wieku 4 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie, a w trakcie uczęszczania do szkoły średniej przystąpiła do swojej pierwszej małej grupy jazzowej. W wieku 15 lat była ona stałą bywalczynią lokalnych restauracji, gdzie prezentowała swoje unikalne zdolności wokalne. Dwa lata później zdobyła pierwsze miejsce na międzynarodowym festiwalu jazzowym w Vancouver. Był to potencjalny punkt zwrotny w jej przyszłej karierze, ponieważ nagrodą główną było stypendium w bostońskim Berklee College of Music. Jednak przed wyjazdem została dostrzeżona przez basistę Raya Browna oraz perkusistę Jeffa Hamilftona. Muzycy namówili Krall do przeprowadzki do Los Angeles, gdzie podjęła współpracę z pianistą Jimmym Rowlesem. Wspólny śpiew z Jimmym był początkiem kontaktów Krall z najlepszymi producentami muzycznymi oraz nauczycielami. Jak przyznawała sama artystka doświadczenia zdobyte w tym okresie miały największy wpływ na rozwój jej muzycznej kariery, docierając jej styl oraz tworząc rozległą sieć profesjonalnych kontaktów na przyszłość.

W 1993 roku zadebiutowała wydając swój fenomenalny album „Stepping Out”, nagrany przy współpracy z Johnem Claytonem oraz Jeffem Hamiltonem. Na kolejny krążek „Only Trust Your Heart” nowo zdobyci fani musieli czekać niespełna dwa lata.

W 1996 roku jej kolejne dzieło „All for You: A Dedication to the Nat King Cole Trio” przyniosło jej nominację do muzycznej nagrody Grammy oraz utrzymywało się przez 70 tygodni z rzędu! w prestiżowym notowaniu tygodnika Billboard. Rok później jej najnowsza płyta „Love Scenes” momentalnie stała się międzynarodowym hitem. Krążek został nagany przy udziale gitarzysty Russella Malone’a oraz basisty Christiana McBride’a.

W 1999 roku Krall została kolejny raz nominowana do nagrody Grammy oraz zdobyła wyróżnienie dla najlepszego muzyka Jazzowego, za swój nowy album „When I Look In Your Eyes”.

W 2001 roku pojawił się jej kolejny krążek „ The Look of Love”, który zdobył sobie status platyny będąc jednym z najlepszych albumów Krall. Najnowszy krążek artystki – „Wallflower” ukazał się w 2015 roku.

Krall to artystka wyjątkowo dynamiczna, która każdym swoim albumem zapewnia niesamowitą muzyczną ucztę. Jej twórczość to doskonałe połączenie pasji, liryzmu oraz melodyczności, które ciężko jest znaleźć we współczesnej muzycznej rzeczywistości. Jej piosenki z całą pewnością przyniosą wiele niezapomnianych, pozytywnych doświadczeń każdemu poszukującemu chwili wysokiej jakości oderwania od codziennej zabieganej rzeczywistości.