Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 13422, ID obiektu: 13458

Dido

Dido

Dido

ZNajdź informacje o Diod - bio, kariera, dyskoggrafia na Radio ZET

Dido

kraj: Wielka Brytania

gatunek: pop

Dido Armstrong (urodzona 25 grudnia 1971 roku) to brytyjska wokalistka, której niesamowity głos dostarczył światu jednych z największych przebojów ostatnich 20 lat.

Talent muzyczny Dido dość szybko dał o osobie znać – swoją edukację w tym zakresie rozpoczęła już w wieku 6 lat, kiedy to rodzice zapisali ją do szkoły muzycznej w Londynie. Po osiągnięciu 10 roku życia grała już płynie na pianinie oraz skrzypcach. Jako nastolatka Dido była wyrazem paradoksu muzycznego. Wieczorami bawiła się w różnorodnych klubach oraz dyskotekach przy dance’owych brzmieniach, by później koncertować ze swoim klasycznym zespołem po uwznioślonych katedrach w całej Wielkiej Brytanii.

Punktem zwrotnym dla Dido był moment, gdy mając 16 lat zetknęła się z twórczością piosenkarki jazzowej Elli Fitzgerald. W 1995 roku rozpoczęła współpracę z grupą swojego brata Faithless. Głos Dido można usłyszeć na dwóch krążkach tej formacji: „Reverence" oraz "Sunday 8 PM".

Pomimo współpracy z Faithless, Dido nie spoczywała na muzycznych laurach w dalszym ciągu rozwijając swoje własne projekty muzyczne. Jej sample znalazły w końcu drogę do Cliva Davisa (który jest między innymi odpowiedzialny za wielkie sukcesy Carlosa Santany). Niedługo potem Davis zaproponował Dido nowy profesjonalny kontrakt. Artystka wydała swój solowy album zatytułowany „No Angel” w 1999 roku, za produkcję odpowiedzialny był jej brat Rollo. Pierwszy singiel z płyty „Here With Me” szybko rozszedł się w sprzedaży, stawiając Dido w centrum uwagi muzycznego świata. Niedługo potem artystka zaczęła intensywnie występować – między innymi jako suport dla Stinga, w trakcie jego amerykańskiej trasy.

W tym czasie nastąpił prawdziwy przełom w jej karierze, kiedy to została dostrzeżona i zaproszona do współpracy przez Eminema. Muzyk użył wokalu Dido pochodzącego z utworu „Thank You” i umieścił go w swoim utworze „Stan” – który jest jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych dzieł. Dzięki temu Dido oraz jej wyjątkowe możliwości wokalne zostały dostrzeżone przez publiczność hiphopową. Niedługo potem media zaczęły zwracać coraz większa uwagę na artystkę oraz jej wcześniejsze dokonania. Eter radiowy rozgrzewał się od utworu „Here With Me”, a jej debiutancka płyta zaczęła coraz szybciej piąć się w zestawieniach albumów Billboardu.  

W roku 2002 Dido otrzymała prestiżową nagrodę Brit Awards. Uhonorowano ją w 2 kategoriach: za Najlepszy Album w Wielkiej Brytanii - "No Angel" oraz Najlepszą Brytyjską Wokalistką. Każdy z jej albumów stanowi komercyjny sukces przynoszący statusy od srebra do wielokrotnej platyny. Twórczość Dido to prawdziwa wysublimowana liryczna przygoda, z której zwyczajnie nie chce się wracać. Niesamowita melodyczność jej głosu sprawia, że każdy jest w stanie efektywnie zapomnieć, chociaż na chwilę o codziennym zabieganiu i odlecieć do lepszej muzycznej rzeczywistości.

Dido

Nazwa Klasa Sekcja Priorytet
Dokument No Angel Album 1
Dokument Life For Rent Album 1
Dokument Girl Who Got Away Album 1