Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dimitri From Paris

Dimitri From Paris fot. facebook.com/DimitriFromParisOfficial

Dimitri From Paris

kraj: Francja

gatunek: house, electro

Dimitri From Paris to pseudonim artystyczny francuskiego Dj i producenta muzycznego o turecko-greckich korzeniach Dimitrisa Yerasimosa. Dimitris w swojej muzyce szeroko łączny funkowe brzmienie lat 70-tych dodając house, electro oraz hip hop.

W początkowym stadium swojej kariery Dimitiri nagrywał głównie przeboje radiowe na kasety, a następnie starał się przerabiać całość na nowe oryginalne kawałki. W wywiadach sam przyznaje, że te eksperymenty oraz gigantyczna masa błędów, jakie zdarzało mu się popełnić, miały fundamentalny wpływ na ukształtowanie się jego kariery. Samodzielna nauka zahartowała go w postanowieniu do bycia Dj-em.

Swoją prawdziwą przygodę z Dj-owaniem zaczął od współpracy z francuską rozgłośnią Radio 7. Zdobyte tu doświadczenia pozwoliły mu na poznanie branży od tak zwanej kuchni oraz pełniejsze dotarcie swojego stylu gry. Niedługo potem przeniósł się do rozgłośni Skyrock, by w końcu w 1986 roku osiąść w Radiu NRJ, które stanowiło największe radio Europy w tamtych czasach.

Eter NRJ pozwolił mu zapowiedzieć pierwszy w historii Francji house’owy show, który był jednym z głównych punktów w rozwoju tego stylu muzyki, w tym kraju. Poza Dj-owaniem Dimitri czynnie produkował nowe sample, głównie na potrzeby wiodących domów mody jak: Chanel, Jean-Paul Gaultier, Hermès oraz Yves Saint-Laurent.

W 1996 roku Dimitri zyskał międzynarodowe uznanie, wydając swój pierwszy album zatytułowany „Sacrebleu” wypuszczony nakładem Yellow Productions. Krążek był mieszanką jazzu, muzyki filmowej, samby oraz organicznego house’u. Album okazał się komercyjną bombą sprzedając się w ponad 300 tysiącach egzemplarzy na całym świecie. Został on okrzyknięty Albumem Roku przez brytyjski magazyn Mixmag.

W 2000 roku Dimitri wydał „A Night at the Playboy Mansion”. Na następne releasy nie trzeba było długo czekać. W kolejnych latach ukazały się „My Salsoul” w 2001 i „Cruising Attitude” w 2003.

Dimitri zremiksował najpopularniejsze utwory setek artystów. Można wśród nich wymienić takie sławy jak:  Björk, Cardigans, Jamesa Browna, New Order, Brand New Heavies, Boba Sinclaira, BrainStorm, Grace Jones, Love Unlimited Irchestry, Ive Mendes, Crystal Waters, Spandau Ballet oraz Quincy Jonesa. Dynamizm oraz elastyczność Dimitriego pozwalają mu na odnalezienie się praktycznie w każdych realiach muzycznych, dzięki czemu każdorazowo tworzy on niesamowite dzieła, które na długo zapadają w pamięć.  

W 2005 roku współpracując razem z Jazzie B oraz Quentinem Harrisem wydał „Southport Weekender”. Niedługo potem powrócił do stylu disco i funk, by wspólnie z japońskim producentem DJ Muro stworzyć dwupłytowy miks – „Super Disco Friends”, który doczekał się wydania w 2006 roku.

2009 rok przyniósł wydanie kolejnej kompilacji w jeszcze innym połączeniu. Współpracując razem z The Idjut Boys Dimitri stworzył „Night Dubbin'”, utrzymaną w stylistyce post disco i R&B.

Wśród źródeł swoich wyjątkowych inspiracji muzyczny Dimitri From Paris wymienia między innymi Daft Punk, Johna Barry’ego, Dicka Hymana i Martina Denny’ego.