Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 38209, ID obiektu: 38463

Dinah Washington

Dinah Washington

Dinah Washington

Wszystko o amerykańskiej piosenkarce - biografia, kariera, dyskografia

Dinah Washington

kraj: USA

gatunek: jazz, blues, pop

Dinah Washington (urodzona 29 sierpnia 1924 roku, zmarła 14 grudnia 1963 roku) była amerykańską piosenkarką wykonującą jazz, blues, R&B, gospel oraz traditional pop music. W trakcie swojej kariery była jednocześnie uwielbiana przez swoich fanów oraz bezlitośnie piętnowana przez krytyków za swoje komercyjne podejście.

Swoją karierę przyszłej wielkiej gwiazdy rozpoczęła, jako dziecko śpiewając w kościele muzykę gospel. W wieku 15 lat wygrała konkurs młodych talentów. Niedługo potem rozpoczęła pracę w okolicznych klubach, gdzie śpiewała oraz akompaniowała występującym zespołom na fortepianie. Pewnego dnia na jej występ trafił łowca talentów Joe Glase, który polecił ją Lionelowi Hamptonowi. Lionel zaprosił młodą artystkę do wspólnej gry, niedługo potem zaczęła ona występować, jako Dinah Washington. Dzięki Hamptonowi Dinah była w stanie wydać swój debiutancki album „Evil Gal Blues”. Po tym sukcesie Dinah zdecydowała się na kontynuowanie kariery solowej, podpisując długoletni kontrakt z wytwórnią Mercury. Pod jej szyldem wydała wiele swoich przebojów utrzymanych w stylu R&B. Następnie artystka przerzuciła się na jazz, czego efektem był krążek „Dinah James” wydany przy współpracy z Hankiem Williamem.

Artystka zmarła 14 grudnia 1963 roku, po przedawkowaniu tabletek na odchudzanie.  W trakcie swojej kariery była określana między innymi, jako królowa bluesa. W 1993 roku została wprowadzona do Rock and Roll Hall Of Fame. Dinah zostawiła po sobie wyjątkowo obszerną schedę muzyczną, która od lat stanowi inspirację dla następujących po sobie pokoleń muzyków oraz fanów unikalnych uniesień muzycznych.

Dinah Washington