Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dionne Warrick

Dionne Warrick fot. Wikimedia Commons

Dionne Warrick

kraj: USA

gatunek: pop, R&B, soul

Marie Dionne Warrick lepie znana jako Dionne Warwick (urodzona 12 grudnia 1940 roku) to amerykańska wokalistka oraz aktorka. Dzięki współpracy z takimi twórcami piosenek jak Burt Bacharach oraz Hal David, Warwick zalicza się do wąskiej grupy artystów, którzy tworzyli najlepsze hity rockowe w całej historii tego gatunku – według zestawienia magazynu Billboard.

Dionne przegrywa jedynie z Arethą Franklin pod względem popularności w sondażach różnorodnych magazynów, pod względem rozpoznawalności i wpływu jaki wywarła na rozwój współczesnej muzyki.

Po skończeniu szkoły w 1959 roku Warwick postanowiła podążać za głosem serca, rozpoczynając studia na Hartt College of Music

Większość rodziny Dionne należała do grupy muzycznej gospel „Drinkard Singers”, dzięki czemu Dionne dość szybko miała możliwość szlifowania swojego talentu wśród zawodowych muzyków. Grupa często koncertowała, co dało młodej artystce okazję do poznania odmiennych realiów poza jej miastem, rozpalając wewnętrzną potrzebę zrobienia wielkiej muzycznej kariery.

Podczas współpracy z The Drifters, w trakcie nagrywania ich nowego kawałka „Mexican Divorce”, fenomenalny głos Dionne został dosłyszany przez kompozytora Burta Bacharacha – niedługo potem powstało pierwsze demo "It's Love That Really Counts", które pozwoliło Dionne na podpisanie kontraktu z profesjonalną wytwórnią Scepter Records. Współpraca ta zapewniła Warwick totalną swobodę w realizowaniu swojej wizji muzycznej. Producenci byli nią zafascynowani i nie chcieli poddawać ją zewnętrznym naciskom.

W 1962 roku nakładem Scepter Records wydany został pierwszy singiel Dionne "Don't Make Me Over". Po wydaniu singla okazało się, że nazwisko piosenkarki zawiera literówkę zamiast Warrick znalazło się Warwick – od tego momentu artystka zaczęła używać drugiej wersji, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.

Jej styl śpiewu określany jest, jako elegancki, urzekający oraz chwytający za serce. Warwick swoimi utworami potrafi sprawić czystą przyjemność, która przenika całego człowieka. Każdy utwór prezentuje sobą wyjątkową liryczną głębię, która zmusza do refleksji w spokojnej melodycznej otoczce. Muzyką Dionne zwyczajnie nie da się zmęczyć. W trakcie swojej kariery nagrała ona całą masę utworów zarówno solowych, jak i przy współpracy z największymi nazwiskami ze świata muzyki. Dionne Warwick jest jedną z artystek, które odegrały zasadniczą rolę w ukształtowaniu się współczesnej sceny muzycznej. Wiele z jej fenomenalnych przebojów weszło do kanonu muzyki, stanowiąc niewyczerpaną inspirację dla następujących po sobie pokoleń artystów na całym świecie.