Dj Cam

Dj Cam fot. facebook.com/Dj-Cam-Dj-Cam-Quartet-138893066138586/

Dj Cam

kraj: Francja

gatunek: electronic, house, elektro

Dj Cam, czyli Laurent Daumail to francuski Dj oraz kompozytor muzyki elektronicznej, który swoimi wyjątkowymi kompozycjami przyczynił się do rozwoju oraz ukształtowania współczesnej francuskiej muzycznej sceny elektro.

Zanim Daumail wziął się za mixowe decki oraz przywdział Dj-skie słuchawki, był kształcony w kierunku muzyki klasycznej. Jednak porzucił tą ścieżkę wykazując duże zainteresowanie jazzem – głównie z powodu swojego ojca, który posiadał obszerną dyskografię najróżniejszych jazzowych przebojów, rozpalając w swoim synu miłość do tego stylu muzycznego. Mimo swojej muzycznej pasji Daumail nigdy nie planował wielkiej kariery nagraniowej, jego aspiracje były związane bardziej z marketingiem.

Gdy był nastolatkiem wszystko się zmieniło. W artyście zaczęła narastać potrzeba wyrażenia i uzewnętrznienia tego, co mu w duszy gra w kreatywny sposób. Wtedy to Daumail kupił swój pierwszy zestaw perkusyjny oraz gitarę basową. Prawdziwy przełom przyszedł jednak, kiedy zanurzył się w świat hip-hopu oraz możliwości, jakie dawało samplowanie różnorodnych przebojów. Niedługo potem sprzedał cały posiadany sprzęt, by kupić swoje pierwsze decki.

Początki jego kariery muzycznej upływały przyszłemu DJ Camowi na wielogodzinnym słuchaniu hip-hopu oraz mixowaniu swoich ulubionych wykonawców jak: Erik B & Rakim oraz Public Enemy. W wieku 16 lat zaczął występować w pomniejszych paryskich klubach i barach grając mieszanki hiphopowych sampli oraz funku.

Po ustabilizowaniu swojej pozycji na francuskiej scenie muzycznej, Dj Cam rozpoczął swoją karierę nagraniową tworząc własny label Street Jazz w 1993 roku. Jego pierwsze EP „Dieu reconnaîtra les siens" okazało się jednak zbyt awangardowe na potrzeby francuskich fanów muzycznych. W latach 90-tych muzyka Cama określana była, jako za bardzo undergroundowa.

Mimo braku sukcesu ze swoim pierwszym EP Dj Cam nie poddawał się. Zamknąwszy się w swoim studiu, rozpoczął pracę nad swoim debiutanckim albumem zatytułowanym "Underground Vibes", który trafił do obiegu w 1995 roku. Krążek okazał się relatywnie dobrym sukcesem, jak na wydanie przez małe niezależne studio – rozszedł się w nakładzie 15 tysięcy egzemplarzy na całym świecie.

Album zwrócił na DJ Cama uwagę krytyków, którzy docenili jego profesjonalne jazzowe sample oraz oryginalność przekazu muzycznego. Niedługo potem styl utworów zawartych na "Underground Vibes" był określany mianem abstrakcyjnego hip-hopu.

Awangardowy wydźwięk utworów Dj Cama zrobił niesamowitą furorę w Japonii, gdzie zapotrzebowanie na jego wystąpienia wzrosło praktycznie z dnia na dzień. Paradoksalnie, gdy Cam robił międzynarodową karierę, to w dalszym ciągu pozostawał niedoceniany na własnym podwórku we Francji. Wszystko zmieniło się w 1995 roku, kiedy wystąpił na festiwalu Transmusicales de Rennes. Występ stanowił dla niego punkt zwrotny. Momentalnie grono jego fanów licznie powiększyło się, a krytycy muzyczni zaczęli pisać same pochwalne recenzje, określając Dj Cama człowiekiem, który potrafi wydobyć emocje z maszyny.

Twórczość Cama to przede wszystkim chęć eksperymentowania z najróżniejszymi stylami muzycznymi. Nie ogranicza się on jedynie do jednej kategorii, cały czas szukając jeszcze lepszego ujścia dla swoich pomysłów. Dj Cam wiele podróżuje cały czas trzymając rękę na muzycznym pulsie, by być możliwie jak najbardziej na bieżąco. Jego albumy oraz projekty muzyczne stanowią niesamowitą dźwiękową ucztę dla wszystkich fanów elektro oraz fuzji rozmaitych stylów muzycznych. Dj Cam, a raczej Cam jak jest obecnie zwany, to artysta który zapewni każdemu wiele godzin wyjątkowych muzycznych doznań.