Dj Gabriel

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Dj Gabriel

kraj: USA

gatunek: elektro, dance, trance, techno

Josh Damon Gabriel lub też inaczej Dj Gabriel, to światowej sławy muzyk oraz producent tworzący w stylu elektro, dance, trance oraz techno. Znany jest ze współpracy z Davem Dresdenem, z którym przez wiele lat tworzył formację Gabriel & Dresden. Gabriel to również profesjonalny twórca oprogramowania remixowego używanego w takich studiach jak Disney, Warner Brothers oraz Sony Music. Jest to artysta wysokiej klasy z niesamowitym doświadczeniem, który w trakcie swojej kariery współpracował z najlepszymi Dj-ami na świecie.

Gabriel rozpoczął swoją przygodę z muzyką w połowie lat 80-tych, kiedy to zaczął tworzyć swoje pierwsze kawałki na zabsolutyzowanych już komputerach. Po odkryciu możliwości jakie daje komputer w wyrażeniu jego unikalnej wizji, postanowił zostać Dj-em (miał wtedy 20 lat). Swoje pierwsze wystąpienia na żywo zaliczył w Amsterdamie, ubrany na czarno z białymi rękawiczkami rozgrzewając taneczny parkiet okolicznych klubów.

W 1993 roku w Los Angeles szeroko eksperymentował, próbując wydobyć nową jakość dźwięku oraz opracować nowe schematy muzyczne. Zwieńczeniem tych trudów było opatentowanie muzyki opierającej się na loopach. Artysta sam przyznawał w wywiadach, że profesjonalny remix musi opierać się industrialnej konstrukcji – nie może być od niej cały czas zależny oraz powstawać jedynie dzięki aplikacjom komputerowym. Widać tutaj wyraźnie przywiązanie Gabriela do jakości swojej muzyki. W 1999 roku nawiązał współpracę z dużymi wytwórniami jak Maca oraz MTV, które dały mu możliwość dotarcia ze swoją wizją do szerszej grupy odbiorców.

W 2000 roku Gabriel postanowił ogarnąć wszystkie poboczne sprawy i na „serio” wziąć się za muzykę. Niedługo potem rozpoczął swoją karierę jako niezależny artysta, szybko zdobywając uznanie w środowisku muzycznym swoim artystycznym kunsztem.

W 2001 roku Gabriel rozpoczął współpracę z Davem Dresdenem. Rok później nowa formacja wydała swój pierwszy singiel zatytułowany „Lament”. Niedługo po nim posypały się kolejne jak: „Tracking Treasure Down”, czy “Dangerous Power”, zajmując czołowe miejsca w amerykańskich notowaniach muzycznych Billboardu. Artyści współpracowali między innymi z taką ikoną jak Armin van Buuren, dla którego wyprodukowali singiel „Zocalo”, w którym gościnnie Josh grał na basie.

Solowe LP Gabriela pod tytułem „Eight” wydane w 2008 roku przyniosło mu dodatkowy rozgłos, szybko ugruntowując jego pozycję w Dj-skim świecie. Znakiem rozpoznawczym Dj Gabriela jest perfekcjonizm – doskonale łączy on ze sobą nawet najbardziej skomplikowane muzyczne konstrukcje, dzięki czemu każdy dźwięk odczuwany jest, jako kolejny krok w niesamowitej muzycznej podróży.  Dj Gabriel to artysta, który swoją twórczością wywarł olbrzymi wpływ na kształt współczesnej muzyki elektronicznej. Jego kawałki stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla setek artystów na całym świecie, ciągle zmieniając obraz muzycznej rzeczywistości.