Doctor Rockit

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Doctor Rockit

kraj: Wielka Brytania

gatunek: electronic

Doctor Rockit to tylko jeden z projektów muzycznych brytyjskiego muzyka elektronicznego Matthew Herberta, wykonującego swoje wyjątkowe mixy w stylach microhouse, techno, jazz, classical oraz downtempo. Poza Doctor Rockit Matthew występuje również pod takimi pseudonimami jak: Radio Boy, Mr. Vertigo, Transformer oraz Wishmountain.

Swoją przygodę z miksowaniem Herbert rozpoczął w 1998 roku nagrywając dźwięki sprzętów kuchenny oraz dodając do nich wokale. Były to jego pierwsze eksperymenty, które pozwoliły mu na znajdowanie niesamowitości muzyki wszędzie – Herbert jest w stanie wyciągnąć potencjał oraz muzyczną inspiracją z nawet najdrobniejszego, wydawać by się mogło prozaicznego elementu.

Gdy jego wizja muzyczna bardziej się dotarła, wyruszył on na podbój światowej sceny elektronicznej. W latach 90-tych remixował dla takich artystów tworzących w stylu dance jak: Moloko, Ennio Morricone, Quincy Jones, Björk, REM, Perry Farrell, Serge Gainsbourg, Yoko Ono, John Cale, The Avalanches czy Cornelius. Wtedy to zaczęły powstawać jego liczne projekty muzyczne, z których każdy doczekał się wielu singli oraz remixów.

W 2001 roku Herbet stworzył eksperymentalne nagrania – całość zatytułował „Bodily Functions” – był to zbiór dźwięków wydawanych przez ludzkie ciało np. podczas manipulacji włosami, czy burczenia w brzuchu. Użycie tego typu efektów w swoich dziełach muzycznych zapewniło mu kontrakt z Studio K7.

Herbert w zależności od projektu nie stroni od współpracy z innymi artystami. Jego album z 2003 roku zatytułowany „Goodbye Swingtime” został nagrany przy współpracy z ponad 16 muzykami ze świata jazzu - byli to między innymi Dave O'Higgins, Nigel Hitchcock, Phil Parnell oraz Dave Green.

W 2005 roku Herbert wydal nagranie zatytułowane „Plat du Jour” składające się w całości z dźwięków związanych z jedzeniem. Nagrywał w kanałach, na fermach kur oraz zgromadził 3500 tysięczny tłum, po to by usłyszeć jak w tym samym momencie gryzą jabłko.

W 2006 roku artysta wydał swój najlepszy album zatytułowany „Scale” -  krążek trafił w Stanach do pierwszej 20-tki notowania Billboardu w kategorii muzyki elektronicznej. Muzyka Herberta określana jest często, jako apokaliptyczna, która jednak paradoksalnie posiada w sobie pewne ciepło, przy którym da się tańczyć. Następne lata przyniosły światu wiele unikalnych dzieł Herberta, każde z jego innego projektu. Artysta angażuje się też czynnie w politykę, starając się zwrócić swoją muzyką uwagę na najważniejsze zagadnienia oraz budzić uśpioną świadomość społeczną.

Twórczość Herberta to wyjątkowa przygoda muzyczna, która z pewnością pozostawi po sobie moc niesamowitych wrażeń. Jego pomysły na urozmaicenie oraz pełniejsze wyrażenie swojej wizji, należą do jednych z najbardziej unikalnych na świecie. Jest to artysta, którego przynajmniej raz w życiu trzeba wysłuchać.