Doda

Doda fot. Doda

Doda

Dorota Rabczewska przyszła na świat 15 lutego 1984 w Ciechanowie. Jest wokalistką, zdobywczynią ponad

Dorota Rabczewska przyszła na świat 15 lutego 1984 w Ciechanowie. Jest wokalistką, zdobywczynią ponad trzydziestu nagród, nadawanych przez różne media. W latach 2000-2006 tworzyła wraz z Tomaszem Lubertem zespół Virgin, obecnie prowadzi karierę solową.

Swoje pierwsze kroki muzyczne stawiała pod okiem Janusza Józefowicza w musicalach "Metro" i "Przeżyj to sam" w Teatrze Buffo, pobierając w tym czasie lekcje śpiewu u Elżbiety Zapendowskiej. W 2002 r. wydano debiutancką płytę zespołu Virgin, o tym samym tytule, nie odniosła jednak znaczącego sukcesu. W tym samym roku Doda dała się szerzej poznać widzom w programie "Bar".

Dwa lata później ukazał się album "Bimbo", z którego pochodzi singiel "Dżaga". Przy okazji wydania tej płyty zespół wyruszył w trasę koncertową Bimbo Tour. W tym samym roku Doda wzięła udział w ostatniej edycji Baru - "Złoto dla Zuchwałych".

W 2005 roku premierę miała płyta "Ficca", promowana przebojem "Znak pokoju", za który Virgin zdobył Słowika Publiczności na Sopot Festival. W tym samym czasie Radio Bis nominowało Dodę w kategorii Najgorszego Muzycznego Wydarzenia Roku. Reedycja albumu ukazała się w następnym roku, tym razem z w dwupłytowej wersji, z czego pierwsza zawierała prywatne zapiski Dody, a druga nowy utwór "Szansa". Doda zdobyła też Superjedynkę w kategorii "Najlepsza Płyta Pop" oraz statuetkę Wiktora w kategorii "Muzyka". Wygrała również w kategorii "Najlepszy Teledysk" (za klip do piosenki "Szansa"), zabierając do domu statuetkę MTV.

Po wydaniu przez Luberta oświadczenia o rozwiązaniu Virgin, Doda rozpoczęła karierę solową, wydając rok później album "Diamond Bitch", z którego pochodzi singiel "Katharsis". W 2008 r. ukazała się reedycja "Diamond Bitch", z premierowym utworem "Nie daj się".

W tym samym roku telewizja CNN wydała o Polsce cykl reportaży, w których umieściła Dodę na liście dziesięciu najbardziej znanych Polaków (obok m.in. Chopina i Wałęsy), przyrównując ją do polskiej Britney Spears. Kolejnym utworem promującym płytę okazał się utwór "Rany" (wydany na singlu w 2009 roku), zaś w maju odbyła się premiera utworu "Dziękuję".

W maju 2011 roku miała miejsce premiera drugiej solowej płyty Doroty - "7 pokus głównych". Album promowany był utworami "Bad Girls", "XXX" oraz "Fuck It".

strona oficjalna: http://www.doda.net.pl/