Don Grusin

Don Grusin fot. Wikimedia Commons

Don Grusin

kraj: USA

gatunek: jazz

Don Grusin to amerykański muzyk jazzowy, który doskonale odzwierciedla znaczenie pojęcia wizjoner. 3 nagrody muzyczne Grammy oraz ponad 20 wydanych CD sprawiają, że twórczość Dana od lat bezpośrednio wpływa na kształtowanie się międzynarodowej sceny muzycznej. Jego twórczość jest bogatym źródłem inspiracji dla wielu pokoleń muzyków. Don czynnie udziela się również, jako producent oraz aranżer pomagając największym nazwiskom ze świata muzyki w realizowaniu ich wyjątkowych wizji.

Jego styl gry na pianinie jest zwyczajnie magiczny. Każda najdrobniejsza nuta zachwyca i trafia prosto w sedno muzycznego przekazu. Don określany jest, jako wyraz niepowstrzymanej globalnej wizji muzycznej, która ubogaca wszystko, czego tylko artysta się dotknie.

Don rozpoczął swoją przygodę z muzyką w wieku 6 lat. Jego zamiłowania były dość szerokie od dance’u, aż po country. Wśród najważniejszych artystów, którzy wywarli bezpośredni wpływ na ukształtowanie się jego gustu oraz wizji muzycznej, można wymienić takie gwiazdy jak: Oscar Peterson, Bill Evans oraz Vladimir Horowitz. Ogromny wpływ na rozwój muzyczny Dona miała również mała rozgłośnia radiowa, znajdująca się w jego rodzinnym mieście. To dzięki niej Grusin poznał, co to R&B, soul oraz funk. Wszystkie te doświadczenie rozbudziły w nim wyjątkową muzyczną pasję, która pchnęła go do rozwijania swojej kariery muzycznej – dzięki czemu stał się on w przyszłości jednym z najlepszych artystów jazzowych.

W trakcie swojej kariery Don współtworzył u boku jednych z najlepszych artystów na świecie jak: Sergio Mendes, Patti Austin, Peggy Lee, Oscar Castro-Neves, Quincy Jones, Zoot Sims, Joe Pass, Dori Caymmi, Sadao Watanabe, Frank Quintero, Brenda Russell, Ernie Watts, Gerald Albright, Nelson Rangell, Paul Warburton, Jim Hall, Simone, Luizao i Artur Maia, Gilberto Gil, Flora Purim, Airto, Larry Carlton, Harvey Mason, Nathan East, Lee Ritenour, Armand Sabal-Lecco, Abe Laboriel, Alex Acuña, Marcio Montarroyos, Ivan Lins, Milton Nascimento, Paulinho Braga oraz Leon Ware. Wielu z nich uznawanych jest za prawdziwych muzycznych geniuszy. Każdy wspólny występ pozwalał Donowi na lepsze dookreślenie swojej wizji muzycznej, jak i pełniejsze zrozumienie samej muzyki. Artysta ten ciągle szuka lepszego wyrazu dla swoich pomysłów, tak by jego utwory były nie tylko słyszane, ale możliwie jak najwyraźniej przeżywane.