Donald Byrd

Donald Byrd fot. Wikimedia Commons

Donald Byrd

kraj: USA

gatunek: jazz

Donaldson Toussaint L'Ouverture Byrd II (urodzony 9 grudnia 1932 roku – zmarł 4 lutego 2013 roku) był amerykańskim muzykiem jazzowym, który przez całą swoją karierę stanowił niedościgniony wzór oraz niewyczerpane źródło inspiracji dla następujących po sobie pokoleń jazzmanów.  Byrd znany jest głównie, jako pionier łączący style bebop jazz z funkiem oraz soulem, pozostając jednocześnie prawdziwym artystą jazzowym (nietracącym swojej muzycznej duszy)

Byrd już przed zakończeniem szkoły średniej występował z Lionelem Hamptonem. Podczas swojej służby w wojsku występował w jednostkowym zespole muzycznym. Później po skończeniu służby dołączył do Art Blakey's Jazz Messengers – wszedł on na puste miejsce, jakie pozostawił po sobie Clifford Brown.

W 1956 roku opuścił Messengers skupiając się na karierze solowej. Jednak w miarę upływu lat towarzyszył on, jako sideman u boku wielu czołowych jazzowych gwiazd, co zresztą czynił aż do śmierci. Wśród nich można wymienić chociażby takie nazwiska jak: John Coltrane, Sonny Rollins czy Thelonious Monk.

Byrd uznawany jest za urodzonego muzycznego geniusza oraz nauczyciela z prawdziwego zdarzenia. Momentalnie potrafił on dostrzec młodzieńczy talent oraz pokierować pasją dla uzyskania lepszych artystycznych efektów. Jego kreatywność oraz wybitna empatia w stosunku do wyzwań, z jakimi musieli zawsze mierzyć się młodzi muzycy starając się zaistnieć na szerszej scenie, zjednywała mu serca na długie lata.

W 1969 roku Byrd zaczął odchodzić od hard bop jazzu w stronę fuzji bluesowo – jazzowych. Rozpoczął wtedy współpracę z Mizell Brothers. Decyzja ta zaowocowała wydaniem wielu albumów, które szybko zdobyły sobie czołowe miejsca w międzynarodowych notowaniach list muzycznych.

Donald Byrd to artysta, który praktycznie ukształtował jazzową scenę muzyczną. Po swojej śmierci pozostawił wyjątkowo szeroką dyskografię, w której każdy szukający niesamowitego przekazu znajdzie coś dla siebie. Przejmująca melodyczna głębia potrafi poruszyć najczulsze struny w każdym człowieku. Donald od początku swojej kariery, aż do samego jej końca intensywnie żył muzyką angażując się w coraz to nowsze projekty. Był to artysta dynamiczny, który nie wahał się stawiać pewnych kroków na niepewnym muzycznym gruncie, cały czas eksperymentując z nowymi brzmieniami. Dzięki temu każdy jego utwór zarówno solowy, jak i gościnny jest wyjątkową przygodą. Przez swoją twórczość Byrd pomógł rozwinąć się szerokim rzeszom artystów, którzy tworzyli i w dalszym ciągu tworzą współczesny świat muzyczny. Wraz z jego śmiercią świat stracił wyjątkowo jasno świecącą gwiazdę. Jednak pamięć o nim pozostaje ciągle żywa w jego fenomenalnej twórczości.