Donna Summer

Donna Summer fot. Donna Summer

Donna Summer

Donna Summer to amerykańska piosenkarka disco i gospel, które szczyt popularności przypadł na lata

Donna Summer to amerykańska piosenkarka disco i gospel, które szczyt popularności przypadł na lata siedemdziesiąte. Zwana była "Królową muzyki disco". Początkowo występowała w chórze kościelnym, by później dołączyć do rockowej grupy The Crow.

W wieku 18 lat odeszła ze szkoły i przeprowadziła się do Niemiec. Tam wyszła za mąż i rozpoczęła karierę solową. W 1974 roku ukazała się jej płyta "Lady of the Night", która jednak nie odniosła sukcesu. Sytuacja uległa zmianie wraz z wydaniem następnej - "Love to Love You Baby" z 1975 roku. Od tego czasu Donna była gwiazdą disco. Kolejne płyty "A Love Trilogy" oraz "Four Seasons of Love" umocniły pozycję piosenkarki, podobnie jak "I Remember Yesterday" z 1977 roku, która okazała się jednym z jej najpopularniejszych dokonań.
Do końca lat 70-tych zrealizowała jeszcze płyty "Once Upon a Time" oraz "Bad Girls" (największy sukces komercyjny). Początek nowej dekady przyniósł zerwanie kontraktu z wytwórnią Casablanca Records (która zbyt ingerowała w wizerunek artystki). Donna podpisała kontrakt z młodą wówczas wytwórnią Geffen Records. Płyta "The Wanderer" okazała się zwrotem ku muzyce nowofalowej. Kolejne płyty to "Donna Summer" (wyprodukowana przez Quincy Jonesa) oraz "She Works Hard for the Money". Później popularność Donny Summer zmniejszyła się znacznie.

Po zakończeniu współpracy z Geffen artystka wróciła z albumem "Another Place and Time" w 1989 roku. Mimo iż album cieszył się powodzeniem, to wydany w 1991 roku "Mistaken Identity" poniósł komercyjną klęskę.

Później piosenkarka nagrywała sporadycznie (jedyny premierowy album z tego okresu to świąteczny "Christmas Spirit"), aż do 2008 roku, kiedy to ukazał się album "Crayons". Płyta okazała się być triumfalnym powrotem "Królowej muzyki disco" na listy przebojów.

www.donnasummer.com