Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 38403, ID obiektu: 38659

Doris Day

Doris Day

Doris Day

Wszystko o amerykańskiej wokalistce - bio, kariera, dyskografia

Doris Day

kraj: USA

gatunek: musical

Doris Mary Ann Kappelhoff, a raczej Doris Day to amerykańska aktorka, wokalistka oraz aktywistka walcząca o prawa zwierząt.

Doris rozpoczęła swoją karierę muzyczną w 1939 roku. Jej popularność nabrała tempa po wydaniu w 1945 roku nagrania „Sentimental Journey”. W trakcie swojej artystycznej działalności Doris współpracowała głównie z wytwórnią Columbia Records – kontrakt z nimi przyniósł światu ponad 650! nagrań, które uczyniły z Day najlepiej rozpoznawalną wokalistkę XX wieku. Zdobyła ona między innymi nagrodę muzyczną Grammy w kategorii „Lifetime Achievement”. Jest również jedną z najstarszych żyjących artystek, która cały czas zbiera materiał do nowych wydań.

W 1948 roku za namową Sammy’ego Cahna oraz Jule Styne wzięła udział w audycji do filmu „Romance on the High Seas”, który rozpoczął jej ponad 20 – letnią karierę gwiazdy filmowej. Doris Day występowała w musicalach oraz filmach u boku największych gwiazd show biznesu - jak chociażby Clark Gable.

W 1971 roku Doris rozpoczęła walkę na rzecz praw zwierząt zakładając organizację Doris Day Animal Foundation, która została później przemianowana na Doris Day Animal League. Jest to jedna z głównych światowych organizacji chroniących zwierzęta, która otrzymała między innymi Prezydencki Medal Wolności.

Doris Day to amerykańska ikona, jej popularność mimo upływu lat nie spada, a ona sama ciągle angażuje się w liczne poboczne projekty. Jej muzyka oraz role filmowe są niewyczerpanym źródłem inspiracji dla setek następujących po sobie artystów z całego świata. Doris to artystka, której działalność (nie tylko) muzyczna zasadniczo wpłynęła na kształt współczesnego świata.

Jej niezapomniane role oraz piosenki nie tracą na popularności. Filmy sprzed 50 lat w dalszym ciągu zachowują swój wyjątkowy wymiar, zjednując Doris nowe rzesze fanów. Ta wiekowa już artystka w dalszym ciągu zachowuje młodzieńczą żywiołowość oraz dynamizm, który mimo upływu lat nie przestaje urzekać. Twórczość muzyczna Day to jedna z najlepszych dyskografii, która kiedykolwiek powstała. Jej delikatny głos potrafił trafić do milionów odbiorców na przestrzeni wielu dekad – jest to umiejętność, którą pochwalić się może naprawdę niewielu artystów.

Doris Day jest symbolem najwyższego poziomu artyzmu oraz zaangażowania. Wszystko co robi posiada na sobie znamię perfekcji. Doris stanowi uosobienie ponadczasowej artystki, której twórczość jest w stanie zabrać każdego w prawdziwie niepowtarzalną muzyczną podróż.

Doris Day