Drake

Drake fot. facebook.com/Drake

Drake

kraj: Kanada

gatunek: rap

Aubrey Drake Graham jest kanadyjskim piosenkarzem, raperem oraz aktorem filmowym, którego wyjątkowe muzyczne kompozycje zagwarantowały mu pozycję jednego z najbardziej wpływowych współczesnych artystów.

Początek kariery muzycznej Drake’a stanowiły trzy kompozycje „Room For Improvement” (2006), „Comeback Season” (2007) oraz „So Far Gone” z 2009 roku. Pierwsze dwie zostały wyjątkowo ciepło przyjęte przez publiczność oraz środowisko krytyków muzycznych, jednak to ostatnia stanowiła prawdziwy przełom, dając mu status międzynarodowej gwiazdy.

Idąc za ciosem Drake w 2010 roku wydał swój pierwszy debiutancki album „Thank Me Later”, który szybko wspiął się na czołowe miejsca w notowaniach najbardziej prestiżowych list przebojów jak Billboard 200, Canadian Albums Chart 2010 czy UK R&B Chart.

Poza tworzeniem solowych przebojów, Drake szeroko współpracuje z najróżniejszymi wykonawcami, pomagając im przy tworzeniu ich utworów. W trakcie swojej kariery występował on u boku między innymi takich gwiazd jak: Lil Wayne, Young Jeezy, Kanye West, Eminem czy Jay-Z.

W 2011 roku Drake wydał swój drugi studyjny album zatytułowany „Take Care”, po którego wydaniu udał się w międzynarodową trasę koncertową (Club Paradise Tour) – okazała się ona komercyjnym hitem 2012 roku, przynosząc ponad 42 miliony dolarów zysku. Dzięki temu sukcesowi Drake zyskał swoją pierwszą muzyczną nagrodę Grammy w kategorii: Najlepszy Rapowy Album.

Trzeci album Drake’a „Nothing Was the Same” wydany w 2013 roku również odniósł komercyjny sukces. Drake wydawał hit za hitem, jego single: „Started from the Bottom", "Hold On” i „We're Going Home" przez długi czas nie schodziły z czołowych miejsc na listach przebojów oraz zdobywały sobie statusy od złota, po wielokrotną platynę.

Większość piosenek Drake’a utrzymanych jest w stylu R&B z różnorodnymi elementami hip hopowymi. Artysta produkuje również pod pseudonimem Champagne Papi. Jako muzyk odniósł on komercyjny sukces, który określić można tylko mianem gigantycznego. W 2016 roku magazyn Forbes umieścił go na piątym miejscu wśród najbogatszych artystów hip hopowych.

Jako swoje główne inspiracje muzyczne Drake wymienia swojego ojca oraz Lil Wayne’a, który przyczynił się najbardziej do jego stylu rapowania. Głos i styl Drake’a wyraźnie odróżnia go od innych artystów tworzących w tym samym co on stylu sprawiając, że jest on prawdziwym ewenementem muzycznym. Drake uznawany jest za twórcę nowego wymiaru rapu – tzw. „hyper-reality rap”, który skupia się na specyficznych cechach celebrytów, odróżniających ich od „zwykłego” świata.  

Drake uważany jest za osobę, która spopularyzowała zwrot „YOLO” w Stanach Zjednoczonych przez swój singiel „The Motto”. Po wydaniu tego kawałka sformułowanie YOLO stało się szeroko używane w przestrzeni publicznej, jako współczesny odpowiednik carpe diem.

Drake to artysta, który w dużej mierze przyczynił się do kształtu współczesnej sceny muzycznej, jak i sukcesu wielu amerykańskich raperów.