Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 13732, ID obiektu: 13768

Duffy

Duffy

Duffy

Wszystko o brytyjskiej wokalistce - biografia, kariera, dyskografia, wyróżnienia

Duffy

kraj: Wielka Brytania

gatunek: soul, dance-pop, blues, pop

Aimee Anne Duffy to brytyjska wokalistka soulowa, eksperymentująca również z takimi stylami jak: pop soul, blue-eyed soul, neo soul, pop, rock, dance-pop oraz blues.

Aimee rozpoczęła karierę wokalną w wieku 6 lat, wtedy też zaczęła ona tworzyć swoje pierwsze teksty piosenek. W młodości udzielała się w szkolnym chórze, który musiała opuścić z powodu „zbyt mocnego” głosu. Po rozwodzie swoich rodziców oraz różnych perturbacjach życiowych – jak przejścia z przybranym ojczymem (którego próbowała zabić jego była żona – w efekcie Aimee została umieszczona pod policyjną ochroną na okres kilku miesięcy) wróciła do rodzinnego miasta Nefyn, gdzie zaczęła podbijać lokalną scenę muzyczną swoim głosem.

Marząc o wielkiej karierze muzycznej wyjechała do Szwajcarii, jednak nie odniosła tam większych sukcesów w efekcie, czego w 2003 roku powróciła do Walii, gdzie wystartowała w telewizyjnym programie „Wawffactor”, który był muzycznym odpowiednikiem Idola. Zajęła w nim drugie miejsce. Po tym sukcesie Aimee przyjęła pseudonim sceniczny Duffy.

W 2004 roku Duffy wydała swoje pierwsze EP, na którym znalazły się trzy utwory śpiewane w języku walijskim. Niedługo potem poznała Owena Powella z zespołu Catatonia i Richarda Parfitta z 60ft Dolls. Muzycy zapewnili jej spotkanie z Jeanette Lee – menadżerką oraz współwłaścicielką Rough Trade Records, z którą Aimee podpisała kontrakt. Duffy razem z Adele zostały uznane za jedne z największych wschodzących gwiazd muzyki brytyjskiej. Zestawienie Aimee koło takiej sławy jak Adele świadczy o niesamowitym artyzmie oraz możliwościach artystki.

W 2007 roku Duffy podpisała nowy kontrakt z wytwórnią A&M Records, efektem współpracy był jej debiutancki singiel „Rockferry”, który promował album o tej samej nazwie (wydany w 2008 roku). Do jej innych znaczących utworów należą „Mercy” (za który zdobyła nagrodę MOJO w kategorii Piosenka Roku) oraz „Stepping Stone”.

W 2009 roku artystka została uhonorowana muzyczną nagrodą Grammy w kategorii Najlepszy Album Pop za swój krążek „Rockferry”.

Duffy to wielopoziomowa artystka, która dostarczy każdemu poszukującemu wyjątkowych muzycznych wrażeń oraz niezapomnianych przeżyć. Jej wizja cały czas ewoluuje, dając fanom na całym świecie idealną odskocznię od codziennej zabieganej rzeczywistości.

Duffy

Nazwa Klasa Sekcja Priorytet
Dokument Rockferry Album 1