Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 38394, ID obiektu: 38650

Duke Ellington

Duke Ellington

Duke Ellington

Wszytko o ikonie jazzu - biografia, dyskografia, kariera

Duke Ellington

kraj: USA

gatunek: jazz

Edward Kennedy Ellington (urodzony 29 kwietnia 1899 roku w Waszyngtonie), stanowił jazzową ikonę muzyczną, która bezpośrednio przyczyniła się do popularyzacji oraz współczesnego kształtu tego gatunku muzyki. Przez swoją twórczość Ellington wywarł wpływ na liczne następujące po sobie pokolenia artystów, które czerpały i w dalszym ciągu czerpią inspirację z jego wyjątkowych utworów. Wiele z jego kompozycji weszło na stałe do kanonu muzycznego, stanowiąc obecnie standard zarówno jazzowy, jak i podstawę do remixów.

Przezwisko Duke przylgnęło do Ellingona w szkole – zawsze odznaczał się on nienagannymi manierami, będąc kwintesencją prawdziwego gentlemana. Aspiracje jazzowe Edwarda od początku były nie w smak jego rodzicom, w efekcie artysta uciekł z domu do Nowego Jorku. Tam w 1924 roku zaczęły powstawać jego pierwsze utwory w formacji The Washingtonians.

W miarę upływu lat skład grupy się powiększał, a Edward awansował na lidera zespołu. Pierwszym poważniejszym nagraniem, które przyniosło zespołowi należyty rozgłos był utwór: "East St. Louis Toodle-oo" nagrany dla Vocalion Records w 1926 roku. Od tego utworu kariera Duka ruszyła do przodu. Jego formacja stała się rozpoznawalna w środowisku muzycznym, szybko zjednując sobie nowe rzesze zdeklarowanych jazzowych fanów.

Przez następne trzy lata muzycy koncertowali w Cotton Club w Harlemie, dzięki tym występom zdobyli sobie ogromną popularność – nazwisko Ellington oraz The Washingtonians nie schodziło z ust pasjonatów muzycznych w całych Stanach Zjednoczonych.

1928 rok przyniósł światu kolejne spektakularne nagrania jak: "Black and Tan Fantasy" / "Creole Love Call" i "Doin’ The New Low Down" / "Digga Digga Doo".

Po sukcesie nowych przebojów zespół postanowił dłużej nie zapuszczać korzeni. Opuściwszy Cotton Club formacja udała się w trasę koncertową, która trwała aż do samego końca życia Ellingtona. Mimo pozostawania w ciągłej trasie, artyści cały czas zbierali materiał do nowych przyszłych wydań. 1932 rok przyniósł światu jeden z najlepszych jazzowych kawałków w historii, który stał się wizytówką Edwarda - "It Don’t Mean a Thing (If It Ain’t Got That Swing)"

W trakcie swojego istnienia zespół tworzył również muzykę na potrzeby filmów oraz musicali. W 1941 roku musical Ellingtona „Jump for Joy” miał premierę w Los Angeles – zrobił on tak niesamowitą furorę, że wystawiono go ponad 100 razy. Za swoje dzieła muzyczne oraz wystąpienia w filmach, Duke Ellington zdobył sobie wiele nagród należą do nich między innymi:

• 1960, Hollywood Walk of Fame, za wpływ na rozwój przemysłu muzycznego

• 1966, Grammy w kategorii: Lifetime Achievement Award

• 1969, the Presidential Medal of Freedom, najwyższe cywilne odznaczenie w USA

• 1973, the Legion of Honor najwyższe francuskie cywilne odznaczenie

• 1999, pośmiertna nagroda Pulitzera za dokonania na rzecz rozwoju muzyki i kultury

 

Duke Ellington zmarł 24 maja 1974 roku w Nowym Jorku.

Duke Ellington