Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dusty Springfield

Dusty Springfield fot. Wikimedia Commons

Dusty Springfield

kraj: Wielka Brytania

gatunek: pop

Mary Isobel Catherine Bernadette O'Brien (urodzona 16 kwietnia 1939 roku, zmarła 2 marca 1999) lepiej znana światu pod swoim artystycznym pseudonimem, jako Dusty Springfield była brytyjską piosenkarką pop, której kariera muzyczna przypadała na lata 1950 – 1990. Jej urzekający sopran zapewnił jej pozycję jednej z liderek tworzących przeboje w klimacie blue-eyed soul. U szczytu swoje kariery muzycznej Dusty była najpopularniejszą oraz najbardziej wpływową brytyjską artystką, której przeboje zawsze szybko dominowały, zarówno na angielskich, jak i amerykańskich notowaniach list muzycznych.

Jest ona jedną z nielicznych artystek, która została zaliczona w poczet US Rock and Roll oraz UK Music Halls of Fame. Różnorodne zestawienia muzyczne określają Springfield jako jedną z najlepszych rockowych wokalistek w historii muzyki. Jej image przez cały okres kariery nieustannie ewoluował. Wokalistka angażowała się w wiele projektów muzycznych, cały czas poszukując nowego brzmienia i szeroko eksperymentując z najróżniejszymi stylami. Silny makijaż, bujne blond włosy oraz wyjątkowy dynamizm sceniczny były jej znakiem rozpoznawczym – który uczynił z niej ikonę swingu w latach 60-tych. W trakcie swoich wystąpień potrafiła ona w dosłownie kilka sekund porwać całą publiczność, dostarczając silne uderzenie oraz przeniknąć słuchającego potężną dawką wyjątkowej muzycznej energii.

Springfield nauczyła się śpiewać sama w obrębie własnego domu. W 1958 roku rozpoczęła współpracę z pierwszą profesjonalną grupą muzyczną The Lana Sisters, w dwa lata później założyła popowo-folkowe trio wokalne The Springfields razem ze swoim bratem Tomem.

Solowa kariera muzyczna Dusty wystartowała w 1963 roku razem z jej popowym hitem, „I Only Want to Be with You". Wśród innych znaczących dzieł Springfield wymienić można jeszcze takie jak: "Wishin' and Hopin' " (1964), "I Just Don't Know What to Do with Myself" (1964), "You Don't Have to Say You Love Me" (1966), oraz "Son of a Preacher Man" (1968).

Jej wyróżniający się styl blue-eyed soul inspirowany jest amerykańską muzyką popową. Springfield w swoim śpiewie nie ograniczała się jednak do jednej kategorii muzycznej. Swobodnie radziła sobie ona na Broadwayowych deskach, wykonując standardy bluesowe, country, a nawet techno-pop. Głos Springfield zwyczajnie zapadał do samej głębi duszy. Wielu artystów w swoich wywiadach opowiadało, jak po usłyszeniu Dusty ich cała wizja muzycznego świata ulegała przewartościowaniu. Profesjonalizm, głębia, najwyższej jakości melodyczność oraz zdolność do drgnięcia w każdy człowieku najbardziej czułych strun to atuty wokalu, którym mogła pochwalić się Dusty. Śpiewając swoje utwory często naśladowała on styl wystąpień takich gwiazd jak: Martha Reeves, Carole King, Aretha Franklin, Peggy Lee, Astrud Gilberto oraz Mina.

Ciekawy faktem jest, że Dusty nie potrafiła pisać ani czytać muzyki – co stanowiło często duży problem w komunikacji z innymi artystami. Całość jej kariery jest jakby intuicyjna, ona zwyczajnie urodziła się by fenomenalnie śpiewać, wiedząc od początku do końca, co i jak ma robić.

Duży wpływ na ponowną popularyzację muzyki Dusty miał Quentin Tarantino, używając jej kawałka "Son of a Preacher Man" w filmowym soundtracku z the Pulp Fiction, który sprzedał się w ponad 3 milionach egzemplarzy.

Springfield była muzyczną ikoną, która wydała jedne z najbardziej niezapomnianych przebojów w historii oraz występowała na wielu najznamienitszych festiwalach. Wielu współczesnych artystów traktuje ją jako główną inspirację w rozwoju ich twórczości, bez której odniesienie międzynarodowego sukcesu byłoby niemożliwe. Szeroka dyskografia Dusty obfitująca w rozmaite muzyczne style, pozwala każdemu szukającemu jedynie najwyższej jakości melodycznych uniesień na swobodne znalezienie czegoś dla siebie.