Eagle-Eye Cherry

Eagle-Eye Cherry fot. East News

Eagle-Eye Cherry

kraj: Szwecja
gatunek: rock, pop

Eagle-Eye Cherry to szwedzki wokalista, gitarzysta oraz twórca piosenek, tworzący w takich stylach muzycznych jak: rock, post-grunge, alternative rock acoustic, który zdobył dużą popularność na przełomie XX i XXI wieku.

Eagle-Eye Cherry to nie pseudonim, lecz prawdziwe imię artysty. Pochodzi on z muzykalnej rodziny – jego ojciec, Don Cherry był znanym trębaczem jazzowym. Jako dziecko Eagle często jeździł po całej Szwecji w liczne trasy koncertowe. Rozbudziło to w nim muzyczną pasję.

W wieku 14 lat razem z rodziną przeprowadził się do Nowego Yorku, tam też rozpoczął studia aktorskie w New York School of Performing Arts. Już wtedy doskonale grał na perkusji, klawiszach oraz pisał swoje pierwsze piosenki. Jego kariera aktorska z początku ograniczała się jedynie do występowania w drobnych reklamach oraz serialach. Mimo alternatywnej drogi kariery nigdy nie zarzucił gry na gitarze oraz pisania piosenek, które potem miały przynieść mu międzynarodową sławę.

W 1995 roku po śmierci ojca artysta postanowił wrócić do Sztokholmu. Był to punkt zwrotny w jego życiu, ponieważ wtedy to podjął decyzję o poważnym zajęciu się muzyką. 1995 stanowi czas, gdy Eagle-Eye Cherry zaczął intensywnie szukać nowych inspiracji, tworząc nowy materiał nagraniowy oraz doszlifowując swój styl. Jego pierwszym celem była Szwecja.

Debiut był wyjątkowo udany, gdyż utwór „Save Tonight” od razu stał się gigantycznym przebojem. Kawałek przyniósł artyście nie tylko uznanie w rodzimym kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Zarówno krytycy muzyczni jak i publiczność byli zachwyceni świeżością oraz nowością oferowanej przez Eye’a wizji muzycznej. „Save Tonight” wchodziło w skład pierwszego studyjnego krążka artysty zatytułowanego „Desireless”, wydanego nakładem szwedzkiej wytwórni Diesel w 1997 roku. Rok później Sony Work Group wydała album już w światowej edycji, dając publiczności na całym globie możliwość zapoznania się z twórczością Cherry’ego. Krążek okazał się wielkim komercyjnym sukcesem, rozchodząc się po całym świecie w ilości ponad 4 milionów egzemplarzy. 

W trakcie swojej kariery Eye współpracował z wieloma czołowymi artystami oraz formacjami. Wśród zaledwie niektórych wymienić można Carlosa Santanę (pojawił się na jego albumie „Supernatural”) oraz Prodigy.

W 2000 roku Eagle-Eye Cherry wydał swój drugi album zatytułowany „Living in the Present Future”. Płyta cieszyła się większą popularnością na terenie Europy, niż za oceanem. Duży wpływ na ten stan rzeczy miał utwór „Feels So Right” oraz duet wykonywany z siostrą „Long Way Around”.

Na kolejny album trzeba było czekać aż 3 lata – „Sub Rosa” nie odstawało od wcześniej przyjętych konwencji. Fani szybko przypomnieli sobie o Cherrym, w efekcie artysta w 2004 roku rozpoczął w Paryżu nową trasę koncertową promującą album. W 2012 po wielu latach milczenia pojawił się najnowszy album Eagle-Eye Cherry zatytułowany „Can’t Get Enough”.

Eagle-Eye Cherry to artysta, który pomógł ukształtować wiele stylów muzycznych, powstających na początku nowego tysiąclecia. Kawałek „Save Tonight” dalej stanowi jego najlepszy przebój – i jest traktowany jako jedna z najlepszych piosenek przez szerokie rzesze fanów na całym świecie. Twórczość Cherry’ego to doskonałe połączenie melodyczności oraz przemawiających, głębokich przekazów lirycznych. Muzyk każdorazowo zabiera słuchacza w krainę prawdziwie wybitnego, melodycznego geniuszu.