Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 13863, ID obiektu: 13899

Ed Sheeran

Ed Sheeran

Ed Sheeran

Wszystko o Ed Sheeran: biografia, dyskografia, kariera, LP, single, EP, klipy

Sheeran Ed

kraj: Wielka Brytania
gatunek: pop, folk, R&B

Ten znany brytyjski artysta właściwie nazywa się Edward Christopher Sheeran. Urodził się w Halifax w Anglii, a w 2008 przeniósł się do Londynu. Jego kariera muzyczna rozpoczęła się w 2005 roku, a w 2011 roku nagrał pierwszy singiel - "The A Team". W 2009 roku postanowił pobić wynik 200 koncertów Jamesa Morrisona i udało mu się to - zagrał 312 koncertów

Ed Sheeran jest angielskim piosenkarzem, który na międzynarodowej scenie muzycznej zaistniał w 2011 roku. Sheeran wybił się na swoim popowym singlu „The A Team”. Już jako dziecko Ed grał na gitarze i komponował swoje pierwsze piosenki. Te doświadczenia z młodości bardzo pomogły mu w rozwoju przyszłej kariery muzycznej, dając szersze perspektywy odnośnie potrzeb słuchaczy. Wśród swoich głównych inspiracji muzycznych wymienia on między innymi takich artystów, jak Van Morrison czy Damian Rice.

Mimo, że Ed zaczął pobijać serca i umysły słuchaczy dopiero w 2011 roku, to jego kariera zaczęła się znacznie wcześniej. Pierwsze nagrania datuje się na 2005 rok, kiedy to wydał swoje debiutanckie EP zatytułowane „Orange Room”. Rok później na rynku pojawiło się „Want Some”.

W 2008 roku Sheeran przeprowadził się do Londynu, gdzie grywał kameralne występy (często na ulicach brytyjskiej stolicy). Okres ten był dla niego bardzo intensywny, w samym 2009 roku zagrał on ponad 300 koncertów! W tym samym roku ukazało się jego kolejne EP „You Need Me”. W następnym roku Ed wypuścił czwarte EP „Loose Change”, na którym znalazł się jego przełomowy singiel „The A Team”.

Bardzo duży wpływ na wzrost popularności Eda miał serwis YouTube. Fani na całym świecie, poznali artystę właśnie dzięki tej platformie i szybko zainteresowali się nową, świeżą wizją młodego Irlandczyka. W efekcie grono słuchaczy powiększało się każdego dnia. Stale rosnąca popularność sprawiała, że Sheeran nie musiał zupełnie martwić się o promocje. Gdy w 2011 roku wydał swoje nowe EP „No.5 Collaborations Project” błyskawicznie zdobył 1 miejsce na liście iTunes.

Pierwszy studyjny album zatytułowany „+” został wydany w połowie 2011 roku. Wspomniany singiel „The A Team” był kawałkiem promującym ten krążek – już po tygodniu emisji, rozszedł się w nakładzie ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Dało mu to status najlepiej sprzedającego się debiutanckiego singla w 2011 roku. „The A Team” poza popularnością przyniosło Sheeranowi wiele nagród, między innymi: Ivor Novello Award za Najlepszą Piosenkę pod kątem muzycznym oraz lirycznym. W 2012 roku artysta zdobył Brit Awards w kategorii Najlepszy Solowy Artysta oraz Brytyjski Przełom muzyczny.

Kariera Eda za oceanem rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy to pojawił się gościnnie na albumie Taylor Swift „Red”. W 2013 „The A Team” została nominowana do muzycznej nagrody Grammy, podczas gali Sheeran wykonał utwór u boku Elthona Johna. Po tych sukcesach Ed zaczął pojawiać się w najbardziej prestiżowych spotach, dając koncerty przed tysiącami słuchaczy - między innymi w Madison Square Garden (bilety na jego wystąpienia rozchodziły się dosłownie w kilka godzin).

Drugim albumem artysty jest krążek zatytułowany „x” – został on wydany w 2014 roku. Momentalnie podbił on zarówno brytyjskie, jak i amerykańskie notowania list przebojów. W 2015 roku album zdobył nagrodę Brit w kategorii Najlepszy Album Roku oraz Ivor Novello Award za Najlepszy Tekst Roku.

Singiel promujący album – „Thinking Out Loud” dał Edowi dwie nagrody Grammy w kategoriach: Najlepsze Popowe Wystąpienie Solo oraz Piosenka Roku. W 2015 roku Sheeran zagrał swój największy solowy koncert na londyńskim Wembley.

Trzecim  albumem Sheerana jest "÷" (Divide)  - pojawił się na półkach sklepowych 3 marca 2017 roku. Trzecią płytę promowały single: „Castle on the Hill” , „Shape of You”  oraz „How Would You Feel? (Paean)”.

Kariera muzyczna Eda to swego rodzaju „american dream”. Zaczynał on od samego dołu, by stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów swojego pokolenia na świecie. Mimo ogromnej sławy artysta pozostaje skromnym, młodym chłopakiem, który żywo angażuje się w działalność charytatywną, promowanie młodych talentów oraz nowe projekty muzyczne.

Ed Sheeran

Nazwa Klasa Sekcja Priorytet
Dokument Photograph Album 1
Dokument Divide Album 1
Dokument + Album 1
Dokument I See Fire Album 1
Dokument X Album 1
Dokument No 6 Collaborations Project Album 1