Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Edward Thomas Rabbitt

Edward Thomas Rabbitt fot. Wikimedia Common

Edward Thomas Rabbitt

kraj: USA

gatunek: country

Edward Thomas "Eddie" Rabbitt (urodzony 27 listopada 1941 – zmarł 7 maja 1998) był amerykańskim wokalistą oraz twórcą piosenek country. Jego kariera zaczęła się w późnych latach 60-tych, kiedy to skomponował takie hity jak „Kentucky Rain” dla Elvisa Presleya oraz „Pure Love” dla Ronniego Milsapa.

Rabbitt zawsze interesował się muzyką - w młodości był określany jako chodząca encyklopedia country. Jego matka przyznała, że jej syn nie odnosił zbyt dużych sukcesów w szkole, ponieważ głowę miał zawsze przepełnioną muzyką. Pasja oraz zafascynowanie melodycznym brzmieniem gitary, które towarzyszyły Edowi od najmłodszych lat uczyniły z niego w przyszłości ikonę amerykańskiego country. Jest to artysta, który znacznie wpłynął na rozwój nie tylko tego gatunku muzyki, ale wszystkich mu towarzyszący dzięki swoim crossowym projektom.

Rabbit został dostrzeżony w 1964 roku, wtedy to podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt z wytwórnią 20th Century Records, wydając dwa pierwsze single: „Next to the Note” oraz „Six Nights and Seven Days”. Początkowo kariera muzyczna nie zapewniała mu wystarczających środków do życia. By móc się utrzymać dorabiał jako kierowca ciężarówki, sprzedawca napoi oraz zbierał owoce. W tym okresie cały czas rozwijał swoje umiejętności w tworzeniu piosenek.

Przełom przyszedł w 1969 roku, kiedy to napisał utwór „Kentucky Rain” dla Elvisa Presleya. Kawałek szybko osiągnął status złota zapewniając Rabbittowi rozgłos oraz pozycję jednego z czołowych songwriterów. Niedługo potem stworzył „Pure Love”, które stało się hitem Ronniego Milsapa. Kawałek ten stanowił przepustkę Rabbitta do nowego kontraktu z Elektra Records – podpisanego w 1975 roku.

Rabbitt opracował swój unikalny styl country, który był bardzo innowacyjny jak na czasy, w których przyszło artyście tworzyć. Łączenie lekkich rytmów z licznymi zapożyczeniami z bluesa, pozwoliły mu początkowo wzbudzić zainteresowanie szerszej publiczności, a następnie przekonać ich do swojej wizji. Rabbit w swoich nagraniach również wykorzystywał efekt echo, który stał się poniekąd jego wizytówką. Wśród swoich inspiracji muzycznych Rabbit wymieniał takich artystów jak: Bob Dylan, Elton John, Steely Dan, Elvis Presley oraz Willie Nelson.

Przy tworzeniu swoich albumów Ed zawsze stawiał na perfekcję, nie chciał on dopuścić by na krążku znalazła się tylko jedna przyzwoita piosenka, a resztę stanowiły niskiej jakości „wypełniacze”. Zależało mu jedynie na najwyższej jakości, którą będzie mógł z czystym sumieniem zaoferować swoim słuchaczom.

Rabbit święcie wierzył, że country to tak naprawdę muzyka irlandzka. W jego piosenkach oraz grze daje się nieraz odczuć mistyczną atmosferę tamtych rejonów.

Twórczość tego artysty w pewien sposób zmieniła cały muzyczny świat. Współcześni muzycy szeroko czerpią z dokonań oraz pomysłów Rabbitta. Jako ikona country miał on zasadniczy wpływ na ukształtowanie się wizerunku „miejskiego cowboya”, który niejednokrotnie można dziś spotkać na przedmieściach wielkich metropolii. Muzyka Eda to doskonała odskocznia od codziennych schematów, pozwalająca na prawdziwy odpoczynek oraz wysublimowaną melodyczną podróż w przeszłość, jednego z najbardziej popularnych gatunków muzycznych na świecie.