Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 14139, ID obiektu: 14175

Elaiza

Elaiza

Elaiza

Elaiza

Niemiecki zespół muzyczny, grający muzykę folkową i alternatywną, założony w 2013 roku, reprezentant Niemiec podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2014 roku.

Niemiecki zespół muzyczny, grający muzykę folkową i alternatywną, założony w 2013 roku, reprezentant Niemiec podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2014 roku.

Wszystko zaczęło się 2008 roku. Właśnie wtedy Elżbieta Steinmetz, mająca polsko-ukraińskie korzenie szesnastolatka, rozpoczęła swoją karierę jako wokalistka i autorka piosenek w berlińskim Valicon-Studios. Podczas pracy w studiu poznała akordeonistkę Yvonne Grünwald, która w tym samym czasie zaprosiła do współpracy kontrabasistkę Natalie Plöger.

Na początku 2013 roku artystki postanowiły rozpocząć współpracę, zakładając zespół Elaiza. W marcu wyprodukowały materiał na swój pierwszy album pt. March 28, który został nagrany w Emil Berliner Studios oraz wydany przez wytwórnię Berliner Meister Schallplatten. Na płycie, której premiera odbyła się 5 września, znalazły się wykonania na żywo ośmiu utworów autorstwa Steimetz, zapisanych metodą direct-to-disk recordings. W tym czasie Elaiza, wraz z berlińską grupą produkcyjną Valicon, rozpoczęła pracę nad debiutanckim albumem studyjnym. W 2013 roku zespół otrzymał nagrodę debiutanta podczas ceremonii Women of the World Festival.

Na początku 2014 roku zespół Elaiza wysłał internetowo zgłoszenie do udziału w rywalizację o tzw. dziką kartę, umożliwiającą występ w stawce konkursowej finału 59. Konkursu Piosenki Eurowizji – Unser Song für Dänemark. Grupa postanowiła zgłosić się do udziału z utworem „Is It Right”, który zakwalifikował się na listę dziesięciu uczestników rundy półfinałowej. 27 lutego w klubie Edelfettwerk w Hamburgu odbył się specjalny koncert, w trakcie którego telewidzowie oraz komisja jurorska wybrała formację na ósmego finalistę niemieckich selekcji, które odbyły się 13 marca w hali Lanxess-Arena w Kolonii. W pierwszym etapie selekcji zespół Elaiza zaprezentował utwór „Is It Right”, dzięki któremu awansował do drugiej rundy, w której zaśpiewał drugą konkursową piosenkę – „Fight Against Myself”. W ostatniej, trzeciej części koncertu, zdobył 55% poparcie telewidzów, dzięki czemu został reprezentantem Niemiec podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji. Reprezentantki Niemiec, kraju należącego do państw tzw. Wielkiej Piątki, wpłacających Europejskiej Unii Nadawców (EBU) największe składki na organizację konkursu, miały zapewnione miejsce w finale imprezy, który odbył się w sobotę, 10 maja. Zajęły w nim ostatecznie 18. miejsce, zdobywając 39 punktów.

28 marca premierę miała debiutancka płyta studyjna zespołu pt. Gallery, którą promuje eurowizyjny singiel. Producentem albumu został Ingo Politz, natomiast autorką wszystkich utworów – Steinmetz

Elaiza

Nazwa Klasa Sekcja Priorytet
Dokument Is It Right Album 1