Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Eldar

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Eldar

kraj: Hiszpania

gatunek: industrial, dark ambient

Eldar to Marc Merinee oraz Merce Spica wyjątkowe muzyczne duo prosto z Barcelony. Ich brzmienie to połączenie najróżniejszych styli muzycznych: jak idustrial, dark ambient oraz neoclassical, otoczone elektroniczną formą. Efekt jest prawdziwie niesamowity. Eldar określani są jako nowi prekursorzy w rozwoju muzyki elektronicznej. Duo powstało w 2004 roku od razu powodując spory szum w środowisku muzycznym poprzez efekty swoich melodycznych eksperymentów.

Ich styl cały czas ewoluuje, Eldar na pewno nie można nazwać statyczną formacją, ani zaszufladkować wyłącznie pod jedną kategorię muzyczną. Muzycy nieustannie poszukują nowych możliwości dla wyrażenia swojej unikalnej wizji oraz aspektów codziennej otaczającej nas rzeczywistości. Każdy album oraz singiel skupia się na innym fundamencie, który odpowiada za funkcjonowanie człowieka w świecie jak: religia, polityka, groźba manipulacji itp. Artyści z Eldar wyrażają to wszystko za pośrednictwem unikalnego łączenia dźwięków, które dotykają samej duszy słuchającego, przynosząc niezapomniane melodyczne doznania i zmuszając do refleksji. Eldar to formacja, która stanowi świetną odskocznię od codziennych, często skostniałych schematów muzycznych. Każdy poszukujący prawdziwe nowego brzmienia, które napędzane jest przez pracującą na najwyższych obrotach wyobraźnię artystów oraz ich wielopoziomowe patrzenie na świat, z pewnością znajdzie w twórczości Eldar wartościowy dodatek do swojej playlisty.

W trakcie swojej kariery artyści współpracowali z wieloma znanymi muzykami ze sceny elektronicznej, zarówno nad swoimi kawałkami jak i remiksując przeboje innych. Dzięki temu posiadają ugruntowaną pozycję w środowisku muzycznym, będąc raz dwa rozpoznawalnymi za swój wybitny oraz niecodzienny kunszt w tworzeniu muzyki. Ich wizja to wyraz nowej aspektowości muzyki, która wyraźnie pokazuje, jak bardzo wszystko się zmienia i jest wzajemnie ze sobą powiązane. Uwidocznienie tej sieci wzajemnych relacji, gdzie wszystko jest ze sobą powiązane i ma na siebie wpływ, jest jednym z celów formacji. Muzyka Eldar czerpie inspiracje praktycznie ze wszystkiego: polityki, sztuki, dawnych kultur, codziennego życia. Wachlarz jest tutaj wyjątkowo szeroki, co odzwierciedla się w ich przekazach.

Twórczość Eldar to prawdziwie wysmakowana podróż w krainę wyjątkowego miksowanego elektro. Jeśli jeszcze nie mieliśmy okazji sprawdzić możliwości tego hiszpańskiego duo, to najwyższy czas nadrobić zaległości.