Eliane Elias

Eliane Elias fot. Wikimedia Commons

Eliane Elias

kraj: Brazylia

gatunek: jazz

Eliane Elias (urodzona 19 marca 1960 roku w Sao Paulo) to brazylijska pianistka jazzowa, wokalistka, aranżerka oraz twórczyni piosenek.  

Elias znana jest z mieszania swoich brazylijskich korzeni, unikalnego przejmującego głosu oraz wyjątkowych zdolności instrumentalnych. Efektem tego połączenia są przejmujące, porywające kompozycje muzyczne, które od lat zjednują artystce coraz więcej fanów na całym świecie. Jest ona ceniona w całym środowisku muzycznym za swój kunszt artystyczny, który ma bezpośredni wpływ na kształtowanie się nie tylko sceny jazzowej, ale również innych rodzajów muzyki, które z jazzu szerokio czerpią. Wielopoziomowa wizja oraz pełne zorientowanie na dostarczanie swoim odbiorcom jedynie najwyższej jakości utworów, czyni z Eliane Elias profesjonalistkę w pełnym tego słowa znaczeniu.

Talent muzyczny Eliane dał o sobie znać, kiedy była w bardzo młodym wieku. W wieku 7 lat zaczęła uczyć się grać na pianinie, a wieku 12 lat dokonywała już solowych transkrypcji najlepszych jazzowych gwiazd. Zanim osiągnęła 15 lat uczyła już gry na pianinie oraz sztuki muzycznej improwizacji.

Kariera Elias zaczęła się, gdy artystka skończyła 17 lat. Rozpoczęła ona wtedy współpracę z brazylijskim wokalistą oraz songwriterem Toquinho oraz podróżowała z poetą Viniciusem de Moraesem. Doświadczenia te pozwoliły Eliane na dotarcie swojej wizji muzycznej oraz rozwój wypracowanych umiejętności. Wtedy to postanowiła zrobić krok dalej. W 1981 roku przeprowadziła się do Nowego Yorku, gdzie rozpoczęła naukę w Juilliard School of Music. Rok później rozpoczęła współpracę z formacją Steps Ahead.

Pierwszy album Eliane „Amanda” był wynikiem współpracy z Randy’m Breckerem. Jednak jej prawdziwa kariera solowa zaczęła się, gdy artystka podpisała kontrakt z wytwórnią Blue Note Records, wydając w 1987 roku album „Illusions” (pomagali jej Steve Gadd oraz Stanley Clarke). Elias stworzyła wiele unikalnych kompozycji, które dla wielu światowych artystów stanowią jazzowy standard oraz niewyczerpane źródło inspiracji. Artystka od swojego debiutu zbiera pozytywne recenzje, zarówno od krytyków jak i międzynarodowej publiczności.

Elias to artystka, której twórczość odbija się szerokim echem na całym świecie. W 1998 roku jej krążek „Eliane Elias Sings Jobim” zdobył nagrodę Najlepszego Albumu Wokalnego w Japonii, ugruntowując swoją pozycję na listach w kraju kwitnącej wiśni przez ponad 3 miesiące. Eliane jest często umieszczana w zestawieniach czołowych światowych magazynów muzycznych, które prześcigają się w wychwalaniu jej kunsztu oraz umiejętności.

Każdy album oraz utwór Eliane to wyraz muzycznego perfekcjonizmu. Artystka swoją niesamowitą grą oraz śpiewem potrafi przeniknąć słuchającego do samej głębi i przynieść mu długo wyczekiwane muzyczne spełnienie. Jej utwory to musowy dodatek dla każdego zdeklarowanego fana kompozycji jazzowych.