Ella Fitzgerald

Ella Fitzgerald fot. notablebiographies.com

Ella Fitzgerald

kraj: USA

gatunek: jazz

Ella Fitzgerald była amerykańską wokalistką jazzową, będąca jedną z muzycznych ikon tego stylu. Zwana „pierwszą damą piosenki” swoją twórczością Ella przyczyniła się bezpośrednio do rozwoju całej sceny muzycznej. Jej utwory łączyły w sobie takie style jak: swing, bebop, traditional pop, vocal jazz oraz blues, wchodząc do światowego muzycznego kanonu. Twórczość Fitzgerald stanowiła i nadal stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla następujących po sobie pokoleń artystów – nie tylko jazzowych. Jej kawałki są często remiksowane oraz wykorzystywane przy tworzeniu nowych, spektakularnych kompilacji. Dyskografia tej artystki to setki utworów, z których wiele wykonywanych było u boku największych gwiazd różnych epok muzycznych. Twórczością Fitzgerald z powodzeniem można zapełniać półki. Jej unikalne zdolności wokalne oraz zorientowanie artystyczne sprawiały, że potrafiła się wpasować w gusta szerokiej publiczności na przestrzeni wielu dekad, cały czas zdobywając nowe rzesze fanów. Jest to zdolność płynąca z artyzmu, którą może pochwalić się bardzo niewielu muzyków. Przeboje takie jak „Love for Sale” oraz „How High The Moon” zapewniły wokalistce nieśmiertelność oraz stałą obecność na firmamencie muzycznych gwiazd.

Ela Fitzgerald była piosenkarką nieporównywalnego wręcz kalibru, w trakcie swojej kariery zdobyła 13 nagród muzycznych Grammy, a jej płyty rozeszły się w ponad 40 milionach sprzedanych egzemplarzy! Jak sama przyznawała – zawsze śpiewała całą sobą, wkładając w swój głos wszystko co miała, tak by słuchacze mogli nie tylko dostać najwyższą muzyczną jakość, ale by zabrać ich w  niesamowitą melodyczną podróż.

Wśród muzycznych inspiracji towarzyszących Fitzgerald od najmłodszych lat, można wymienić takich gigantów muzycznych jak: Louisa Armstronga, Binga Crosby'ego czy The Boswell Sisters

Kariera muzyczna Fitzgerald zaczęła się w 1934 roku razem z jej debiutem w Apollo Theater w Harlemie. Wygrywając organizowany tam konkurs talentów, zgłosił się do niej Tiny Bradshaw z ofertą podjęcia współpracy. Jednak to po spotkaniu z Chickiem Webbem jej kariera nabrała prawdziwego rozpędu – wydany utwór „A - Tisket, A – Tasket” okazał się w tamtych czasach bardzo dużym hitem. W efekcie o Elli i jej zdolnościach wokalnych zaczęło szybko robić się głośno, a sama artystka stawała się coraz bardziej rozchwytywana do licznych projektów muzycznych.

W 1942 roku Ella rozpoczęła karierę solową. Po zdominowaniu światowej sceny muzycznej przez swing, artystka dostosowała swój styl śpiewu do ewoluujących realiów oraz potrzeb muzycznych odbiorców. Zmiana nie była tutaj wymuszona, Fitzgerald naturalnie przeszła z jednego stylu do drugiego, a eksperymenty z nowym brzmieniem szybko zdobyły jej jeszcze większe uznanie w środowisku muzycznym.

Dużym przełomem w jej karierze muzycznej był krążek „Flying Home” wydany w 1945 roku – magazyn New York Times określił go, jako jeden z najbardziej wpływowych nagrań ostatniej dekady. Od tego momentu Fitzgerald, aż do swojej śmierci szybko pięła się po szczeblach muzycznej drabiny.

Ella Fitzgerald w trakcie swojej kariery współpracowała z najsłynniejszymi muzykami jazzowymi, dodając do ich utworów niepowtarzalną cząstkę siebie, jak i zyskując od nich pomoc przy tworzeniu swoich niezapomnianych hitów. Wśród nich można wymienić chociażby takie gwiazdy jak: Cole Porter, Tony Flanagan, Oscar Peterson, Lou Levy, Paul Smith, Jimmy Rowles, Benny Goodman czy Louis Armstrong.

Współpraca z Armstrongiem przyniosła obu wyjątkowy rozgłos w środowisku jazzowym – byli oni określani jako „jazzowy dream team”. Tych dwoje artystów stanowiło najwyższy poziom muzyki, dzięki ich współpracy świat zyskał takie klasyczne jazzowe hity jak: „Cheek to Cheek", „The Nearness Of You", „Tenderly", „Gee Baby Ain't I Good To You" oraz „Stars Fell On Alabama".

Z końcem lat 90-tych artystka bardzo podupadła na zdrowiu – lata spędzone na ciągłym koncertowaniu wyjątkowo się na niej odbiły. Ella Fitzgerald zmarła w 1996 roku w swoim domu w Beverly Hills mając 79 lat.