Ellie Goulding

Ellie Goulding

Ellie Goulding

Oczywistość – to ostatnia rzecz, którą można powiedzieć o twórczości Ellie Goulding.

Oczywistość – to ostatnia rzecz, którą można powiedzieć o twórczości Ellie Goulding. Tworzy muzykę, która trafia do wielu osób, ale głównie dlatego, że jest intrygująca i ciekawa. Niezmiennie opisywane jako 'akustyczny electro-folk-pop' (albo po prostu 'doskonała') jej piosenki obdarzone są wrażliwością rodem z kina.

Tęskne teksty i rezolutny refren jej debiutanckiego singla 'Under The Sheets' brzmi jak przeniesiony z 'Romeo & Juliet' Baza Luhrmana.Pochodząca z Hereford, ale obecnie mieszkająca w Londynie Ellie wyróżnia się pod wieloma względami. Uwielbia Beyonce i Bjork, ale również Pearl Jam i Kiki Dee. Słucha muzyki folkowej. Kiedyś grała na klarnecie, dopóki 'zaczęło ją to irytować'. Prowadzi pamiętnik od siódmego roku życia. W dzieciństwie dzieliła pokój z dwiema siostrami i mogła śpiewać tylko w wyznaczonym czasie. Cała rodzina kazała jej być cicho. 'Moja mama powiedziała, że mam dziwny głos'. Jej głos nie jest dziwny, ale zupełnie niezwykły i wpadający w ucho. Brzmi jakby był przetworzony, ale nie jest. To jej prawdziwy głos. Niski i mocny. 'Myślę, że słuchałam za dużo Dolores O’Riordan i Lauryn Hill. Teraz mój głos brzmi łagodniej. Znalazłam swoją tożsamość'.

 "Under The Sheets", obył się bez szerokiego echa i zajął w rodzimym kraju odległe 53 miejsce. Następnie ruszyła praca nad całym albumem Ellie. Nosi on nazwę "Lights" i ukazał się 1 marca 2010. Drugim utworem promującym album był utwór "Starry Eyed", który dostał się na 3 miejsce w Szkocji oraz na 4 w notowaniach w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Trzecim utworem artystki było "Guns and Horses", a czwartym – "The Writer". Piąty utwór z płyty – "Your Song" jest coverem piosenki Eltona Johna wydanej 40 lat wcześniej i osiągnął 2 pozycję na brytyjskiej liście. Szósty utwór o tym samym tytule, co płyta mimo braku awansu do 40 w rodzimym kraju artystki jest utworem, który osiągnął największy sukces. Jest to spowodowane sukcesem na innych listach przebojów w różnych krajach. Dostał się on na 2 miejsce w prestiżowym amerykańskim notowaniu Billboard Hot 100 i stał się numerem 1 między innymi w Polsce.

Po 1,5 rocznej przerwie, podczas której "Lights" dostało się do czołówki Billboardu, Ellie wydała kolejny utwór "Anything Could Happen", który dzięki sukcesowi poprzedniej piosenki szybko dostał się na listy przebojów na całym świecie. Osiągnął również czołową pozycję – 5 w Wielkiej Brytanii. Druga płyta Goulding – "Halcyon" została wydana 8 października 2012 roku. Piosenka "I Know You Care" została wykorzystana w promocji filmu "Now Is Good". Natomiast kolejnymi utworami promującymi krążek są "Figure 8", "Explosions" i "I Need Your Love".

źródło: Universal Music Polska (www.universalmusic.pl) strona oficjalna: elliegoulding.co.uk