Elton John

Elton John fot. Elton John

Elton John

kraj: Wielka Brytania

gatunek: pop, rock

Reginald Kenneth Dwight, a raczej Sir Elton Hercules John (urodzony 25 marca 1947 roku) to brytyjski pianista, twórca piosenek, kompozytor oraz prawdziwa międzynarodowa ikona muzyczna. Swoje niepowtarzalne piosenki wykonuje w takich stylach jak: rock, piano rock, pop rock, glam rock, soft rock oraz rhythm and blues, po mistrzowsku posługując się pianinem.

Elton jest artystą, który w dużej mierze przyczynił się do ukształtowania współczesnej sceny muzycznej. Wiele z jego utworów zapewniły mu już za życia nieśmiertelność, wchodząc do międzynarodowych standardów muzycznych. W trakcie trwania swojej kariery, Elton John osiągnął jeden z największych komercyjnych sukcesów w dziejach muzycznych. Ponad pięć dekad twórczości muzycznej pozwoliły mu sprzedać prawie 300 milionów (!) egzemplarzy swoich nagrań. Większość z jego utworów automatycznie stawała się międzynarodowymi hitami, dominując na najważniejszych światowych listach muzycznych przez długie miesiące. Elton angażował się również w wiele aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych, używając swojej muzyki jako medium dla oddania powagi sytuacji. Jego singiel „Candle in the Wind” jest tego najlepszym przykładem. Utwór rozszedł się na całym świecie w ponad 33 milionach sprzedanych egzemplarzy - do teraz jest on najlepiej sprzedającym się singlem w historii zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na Wyspach Brytyjskich.

Elton John jest wielokrotnym laureatem nagród muzycznych Grammy oraz Brit – między innymi w kategoriach Wpływ na Rozwój Muzyki oraz Wpływ na Rozwój Kultury Brytyjskiej. Ponadto w swoim dorobku artysta posiada Golden Globe Award, A Tony Award, Disney Legend Award oraz Oskara. Elton był wielokrotnie umieszczany na listach zestawień najbardziej wpływowych światowych muzyków (między innymi przez magazyn Billboard). W 1994 roku został wprowadzony do songwriterskiej Hall of Fame – pokazuje to jak wielką wartość mają jego przekazy liryczne. Elton od początku swojej kariery realizował się jako songwriter, pisząc oraz pomagając tworzyć utwory największym artystom na świecie. Wiele z obecnych przebojów nigdy by nie powstało, gdyby nie ekspertyza Eltona. Współpracował on między innymi z takimi gwiazdami jak: Bernie Taupin, Eric Clapton, Tim Rice, John Lennon, Kiki Dee, Billy Joel, George Michael, Stevie Wonder oraz Dionne Warwick

W 1998 roku artyście został nadany tytuł szlachecki przez królową Elżbietę II za „służbę na rzecz muzyki oraz działalność charytatywną”.

Muzyk bardzo angażuje się w akcje humanitarne oraz walkę na rzecz praw gejów.  

Jego twórczość muzyczna od lat stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla następujących po sobie pokoleń kolejnych artystów. Głębia liryczna oraz niesamowita melodyczność przebojów Eltona sprawia, że jego utwory na długo zapadają w pamięć, dając prawdziwe uczucie muzycznego odprężenia. John to ikona muzyki, której wpływu na jej rozwój nie da się jednoznacznie określić. Przez całą swoją karierę artysta dynamicznie angażował się w liczne projekty muzyczne oraz współprace z najróżniejszymi zespołami, efektem, czego jest gigantyczna dyskografia, na której nawet najbardziej wymagający słuchacz znajdzie coś dla siebie.

Elton John to jeden z nielicznych artystów, który pomimo długiej obecności na scenie muzycznej nie traci na swojej popularności, w dalszym ciągu dostarczając swoim słuchaczom najwyższej jakości utworów.