Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Elvis Costello

Elvis Costello fot. Wikimedia Commons

Elvis Costello

kraj: Wielka Brytania

gatunek: pop, new wave

Declan Patrick MacManus (urodzony 25 sierpnia 1954) znany lepiej pod swoim scenicznym pseudonimem jako Elvis Costello, jest angielskim muzykiem, wokalistą, twórcą piosenek oraz producentem muzycznym tworzącym w takich stylach jak: new wave punk rock oraz pub rock. Wśród jego największych przebojów można wymienić: "I Don’t Want to Go To Chelsea", "Pump It Up", "Lipstick Vogue", "Radio Radio", "Everyday I Write the Book" oraz "I Wanna Be Loved, Peace in Our Time".

Costello rozpoczął swoją karierę w 1970 roku, wpasowując się w istniejącą londyńską scenę pub-rockową. Początek jego twórczości pozwolił mu na uczestnictwo w tworzącej się fali new wave od punku, który przetoczył się po Wielkiej Brytanii. Jego pierwszy przebój „Less Than Zero” osiągnął sukces porównywalny z przebojami takich formacji jak Sex Pistols, czy Ramones. Punk rock stanowił dla Costello jedynie punkt wyjścia, później regularnie zacierał on oraz łamał bariery między punkiem, hard rockiem, popem, rhythm oraz bluesem, stając się inicjatorem zupełnie nowej fali rozwoju w muzyce rockowej.

Debiutancki album Costello „My Aim Is True” został wydany w 1977 roku. Niedługo po wydaniu swojego pierwszego krążka założył formację o nazwie „Attractions”, która służyła mu jako backup. Jego drugi album „This Year’s Model” został wydany już w następnym roku szybko zdobywając sobie olbrzymią popularność. Magazyn Rolling Stone zaliczył krążek do jednych z najlepszych albumów okresu 1967 – 1987 (umieszczając go na 11 pozycji w swoim rankingu). Trzeci album Costello przyniósł mu największe uznanie, szybko rozpędzając jego karierę. Album „Armed Forces” został wydany w 1979 roku. Singiel „Oliver’s Army” szybko zjednał artyście nowe szerokie rzesze zdeklarowanych fanów oraz ugruntował pozycję profesjonalnego artysty na międzynarodowej scenie muzycznej. Elvis Costello jest jednym z nielicznych artystów, którego wszystkie trzy pierwsze albumy zostały zaliczone przez magazyn Rolling Stone do listy 500 najlepszym albumów wszechczasów.

Costello razem z The Attractions nagrywał oraz koncertował przez większą część dekady, jednak w wyniku wewnętrznych tarć formacja rozpadła się w 1986 roku.  Od tego momentu Elvis skupił się głównie na prowadzeniu swojej kariery solowej. Muzyczną oryginalność Costello czerpie z najróżniejszych gatunków, często jest on określany mianem popowej encyklopedii, jednak nie ogranicza się jedynie do tego rodzaju muzyki, przy tworzeniu swoich utworów. Artysta cały czas eksperymentuje z nowymi brzmieniami, starając się stworzyć jeszcze bardziej unikalne kompozycje muzyczne.  

W trakcie swoje kariery zdobył jedne z najbardziej prestiżowych nagród muzycznych, w tym nagrodę Grammy oraz nominację do nagrody Brit w kategorii Najlepszy Brytyjski Wokalista. Costello razem z The Attractions zostali w 2004 roku zaliczeni w poczet Rock and Rollowej Hali Sław. Muzyk według notowania Rolling Stone znajduje się na 80 miejscu, spośród 100 najlepszych artystów wszechczasów.

Wśród swoich inspiracji muzycznych artysta wymienia takie gwiazdy i zespoły jak: Billy Bragg, the Pogues, Radiohead, Weezer, Dexys Midnight Runners, Pulp, Crowded House, the Futureheads, James, Suzanne Vega oraz Foo Fighters. Jest to bardzo szeroki wachlarz styli muzycznych, który daje Costello szeroką perspektywę. Dzięki swoim umiejętnościom oraz perfekcyjnemu wyczuciu potrzeb swoich odbiorców, płynnie przechodzi od jednego stylu do drugiego, tworząc niepowtarzalne kompozycje, które na długo zapadają w pamięć.  

W trakcie swoje kariery Elvis Costello współpracował z licznymi artystami, wśród nich można wymienić takie sławy jak: Paul McCartney, Tony Bennett, Burt Bacharach, Allen Toussaint, T Bone Burnett, Lucinda Williams, Kid Rock, Lee Konitz, Brian Eno oraz Ruben Blades.

Twórczość Costello wywarła niewyobrażalny wpływ na rozwój współczesnej sceny muzycznej. Jego przeboje stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla wielu międzynarodowych artystów, od lat przynosząc moc wyjątkowych doznań muzycznych tysiącom słuchaczy na całym świecie.