Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Emeli Sande

Emeli Sande fot. Wikimedia Commons

Emeli Sande

kraj: Wielka Brytania

gatunek: R&B, soul

Adele Emily Sande (urodzona 10 marca 1987) lepiej znana jak Emeli Sande, to szkocka artystka oraz twórczyni piosenek nagrywająca w stylu R&B oraz soul. Artystka przybrała pseudonim Emeli Sande, aby nie być myloną z Adele, której kariera muzyczna przeżywała pełen rozkwit w tym samym czasie.  

Emeli zaczęła być rozpoznawana w środowisku muzycznym głównie dzięki swojej współpracy z raperem Chipmunk nad jego utworem „Diamond Rings”. Piosenka szybko zdobyła sobie olbrzymią popularność, wspinając się w notowaniach singlowych na UK Charts. W 2010 roku Sande rozpoczęła współpracę z kolejnym raperem – Wiley nad jego nowym trackiem „Never Be Your Woman” (za który artystka otrzymała w 2012 roku Nagrodę Brit w kategorii Wybór Krytyków). Kawałek okazał się kolejnym wielkim hitem, który ugruntował pozycję Sande w środowisku muzycznym oraz coraz szybciej zaczął pchać do przodu jej karierę. W efekcie Emeli zaczęła być coraz bardziej rozchwytywana oraz angażowana do licznych projektów muzycznych. Współpracując z innymi artystami Adele zdobywała niezbędne doświadczenie oraz ciągle poszerzała swoją muzyczną perspektywę, co pozwalało jej zachować świeżość muzycznej wizji.

W 2011 roku Sande wydała swój pierwszy singiel zatytułowany „Heaven”, który odbił się głośnym echem w środowisku muzycznym. Idąc za ciosem artystka wydała kolejne przeboje, które w niedługim czasie stały się singlami numer 1 na terenie Wielkiej Brytanii oraz Irlandii – należały do nich: "Read All About It", "Next to Me" oraz "Beneath Your Beautiful".

Debiutancki album Sande zatytułowany „Our Version of Events” wydany w 2012 roku, przez ponad siedem tygodni nie schodził z pierwszego miejsca najlepiej sprzedających się krążków w Anglii w 2012 roku. Płyta jak na debiut, rozeszła się w rekordowym nakładzie ponad 1 miliona sprzedanych egzemplarzy, zapewniając Sande gigantyczny, nie tylko komercyjny sukces. Jej kunszt stał się coraz bardziej ceniony w środowisku artystycznym. Sande wystąpiła między innymi na ceremonii otwarcia oraz zamknięcia londyńskiej olimpiady oraz zdobyła nagrody Brit w kategoriach: Najlepsza Brytyjska Wokalistka oraz Najlepszy Brytyjski Album Roku.

Sande współpracowała z wieloma artystami. Wśród nich są m.in.: Labyrinth (piosenka "Beneath Your Beautiful") i Naughty Boy 
(utwór "Daddy"). Jej najbardziej znanymi przebojami są: "Heaven", "Next to Me", "My Kind of Love".  Imię i nazwisko: Emeli Sande

Trasy koncertowe: Our Version of Events Tour (2011–2013)