Emeli Sande

Emeli Sande fot. Wikimedia Commons

Emeli Sande

kraj: Wielka Brytania

gatunek: R&B, soul

Adele Emily Sande (urodzona 10 marca 1987) lepiej znana jak Emeli Sande, to szkocka artystka oraz twórczyni piosenek nagrywająca w stylu R&B oraz soul. Artystka przybrała pseudonim Emeli Sande, aby nie być myloną z Adele, której kariera muzyczna przeżywała pełen rozkwit w tym samym czasie.  

Emeli zaczęła być rozpoznawana w środowisku muzycznym głównie dzięki swojej współpracy z raperem Chipmunk nad jego utworem „Diamond Rings”. Piosenka szybko zdobyła sobie olbrzymią popularność, wspinając się w notowaniach singlowych na UK Charts. W 2010 roku Sande rozpoczęła współpracę z kolejnym raperem – Wiley nad jego nowym trackiem „Never Be Your Woman” (za który artystka otrzymała w 2012 roku Nagrodę Brit w kategorii Wybór Krytyków). Kawałek okazał się kolejnym wielkim hitem, który ugruntował pozycję Sande w środowisku muzycznym oraz coraz szybciej zaczął pchać do przodu jej karierę. W efekcie Emeli zaczęła być coraz bardziej rozchwytywana oraz angażowana do licznych projektów muzycznych. Współpracując z innymi artystami Adele zdobywała niezbędne doświadczenie oraz ciągle poszerzała swoją muzyczną perspektywę, co pozwalało jej zachować świeżość muzycznej wizji.

W 2011 roku Sande wydała swój pierwszy singiel zatytułowany „Heaven”, który odbił się głośnym echem w środowisku muzycznym. Idąc za ciosem artystka wydała kolejne przeboje, które w niedługim czasie stały się singlami numer 1 na terenie Wielkiej Brytanii oraz Irlandii – należały do nich: "Read All About It", "Next to Me" oraz "Beneath Your Beautiful".

Debiutancki album Sande zatytułowany „Our Version of Events” wydany w 2012 roku, przez ponad siedem tygodni nie schodził z pierwszego miejsca najlepiej sprzedających się krążków w Anglii w 2012 roku. Płyta jak na debiut, rozeszła się w rekordowym nakładzie ponad 1 miliona sprzedanych egzemplarzy, zapewniając Sande gigantyczny, nie tylko komercyjny sukces. Jej kunszt stał się coraz bardziej ceniony w środowisku artystycznym. Sande wystąpiła między innymi na ceremonii otwarcia oraz zamknięcia londyńskiej olimpiady oraz zdobyła nagrody Brit w kategoriach: Najlepsza Brytyjska Wokalistka oraz Najlepszy Brytyjski Album Roku.

Sande współpracowała z wieloma artystami. Wśród nich są m.in.: Labyrinth (piosenka "Beneath Your Beautiful") i Naughty Boy 
(utwór "Daddy"). Jej najbardziej znanymi przebojami są: "Heaven", "Next to Me", "My Kind of Love".  Imię i nazwisko: Emeli Sande

Trasy koncertowe: Our Version of Events Tour (2011–2013)