Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Emiliana Torrini

Emiliana Torrini fot. Wikimedia Commons

Emiliana Torrini

kraj: Islandia

gatunek:

Emilíana Torrini Davíosdóttir to islandzka wokalistka oraz songwriterka, tworząca swoje przeboje w połączeniu gatunków: trip hop, indie rock, folk rock, indie pop, alternative rock, trip hop oraz electronica. Torrini jest najbardziej rozpoznawalna, dzięki swojemu singlowi „Jungle Drum” z 2009 roku, który znajduje się na krążku „Me and Armini” oraz utworowi „Gollum’s Song” z filmu Petera Jacksona - Władca Pierścieni: Dwie Wierze.

Przygoda muzyczna Torrini zaczęła się dość wcześnie. W wieku 7 lat przystąpiła do sopranowego chóru – śpiewała w nim do momentu, gdy w wieku 15 lat rozpoczęła naukę w szkole operowej. Lata nauki pozwoliły jej w rozwoju swoich wrodzonych umiejętności muzycznych oraz pomogły w dookreśleniu jej przyszłego stylu tworzenia unikalnych, melodycznych dzieł.

Początkowo Torrini śpiewała w Reykjaviku w restauracji swojego ojca – to tam została zauważona przez Dereka Birketta, właściciela One Little Indian Records. Derek zaprosił Torrini do Londynu na nagranie pierwszej piosenki – artystka została już tam na stałe.

Torrini przez pewien czas była członkinią islandzkiej grupy GusGus, gdzie jej partie wokalne pozwoliły formacji na wydanie kilku wyjątkowych piosenek np. „Why”. W trakcie swojej kariery artystka współpracowała między innymi z Kylie Minoque nad jej kawałkami „Slow” oraz „Someday”. Dzięki tej współpracy była ona nominowana do muzycznej nagrody Grammy w kategorii Najlepsze Nagranie Dance (2005). Emiliana Torrini użyczała swojego niepowtarzalnego głosu przy tworzeniu takich przebojów jak: „Resolution", "Hold Your Hand", „Until The Morning" oraz „Heaven's Gonna Burn Your Eyes".