Emiliana Torrini

Emiliana Torrini fot. Wikimedia Commons

Emiliana Torrini

kraj: Islandia

gatunek:

Emilíana Torrini Davíosdóttir to islandzka wokalistka oraz songwriterka, tworząca swoje przeboje w połączeniu gatunków: trip hop, indie rock, folk rock, indie pop, alternative rock, trip hop oraz electronica. Torrini jest najbardziej rozpoznawalna, dzięki swojemu singlowi „Jungle Drum” z 2009 roku, który znajduje się na krążku „Me and Armini” oraz utworowi „Gollum’s Song” z filmu Petera Jacksona - Władca Pierścieni: Dwie Wierze.

Przygoda muzyczna Torrini zaczęła się dość wcześnie. W wieku 7 lat przystąpiła do sopranowego chóru – śpiewała w nim do momentu, gdy w wieku 15 lat rozpoczęła naukę w szkole operowej. Lata nauki pozwoliły jej w rozwoju swoich wrodzonych umiejętności muzycznych oraz pomogły w dookreśleniu jej przyszłego stylu tworzenia unikalnych, melodycznych dzieł.

Początkowo Torrini śpiewała w Reykjaviku w restauracji swojego ojca – to tam została zauważona przez Dereka Birketta, właściciela One Little Indian Records. Derek zaprosił Torrini do Londynu na nagranie pierwszej piosenki – artystka została już tam na stałe.

Torrini przez pewien czas była członkinią islandzkiej grupy GusGus, gdzie jej partie wokalne pozwoliły formacji na wydanie kilku wyjątkowych piosenek np. „Why”. W trakcie swojej kariery artystka współpracowała między innymi z Kylie Minoque nad jej kawałkami „Slow” oraz „Someday”. Dzięki tej współpracy była ona nominowana do muzycznej nagrody Grammy w kategorii Najlepsze Nagranie Dance (2005). Emiliana Torrini użyczała swojego niepowtarzalnego głosu przy tworzeniu takich przebojów jak: „Resolution", "Hold Your Hand", „Until The Morning" oraz „Heaven's Gonna Burn Your Eyes".