Empire Of The Sun

Empire Of The Sun fot. www.walkingonadream.com

Empire Of The Sun

kraj: Australia

gatunek: muzyka elektroniczna

Empire of the Sun to australijskie elektroniczne duo, żywo eksperymentujące w swoich utworach z domieszkami post punku oraz alternatywy. Formację tworzą Luke Steele oraz Nick Littlemore. Grupa powstała w 2008 roku szybko zdobywając sobie uznanie wśród szerszej publiczności oraz środowisk krytyków muzycznych, swoim singlem „Walkin on a Dream”. Empire of the Sun stanowiło powiew elektronicznej świeżości, który przynosił prawdziwie unikalną wizję nie tylko muzyczną, ale również sceniczną. Muzycy są zafascynowani powieściami z gatunku fantastyki, czego wyrazem jest chociażby nazwa ich formacji – została ona zainspirowana tytułem powieści J. G. Ballarda. Artyści w swoich utworach nie odwołują się do samej książki, jednak jej nazwa bardzo ich urzekła utrafiając w samo sedno wizerunku, który chcieli zaprezentować światu.

Po wydaniu „Walking on a Dream” i względnym ugruntowaniu swojej pozycji, artyści poszli za ciosem wydając kolejny utwór zatytułowany „We are the people”. Oba kawałki były promowane przez klipy video, które wyjątkowo zapadały w pamięć. Pierwszy został nakręcony w Szanghaju, drugi w Meksyku. W obydwu nagraniach artyści pojawiają się w barwnych, futurystycznych strojach, nawiązujących bezpośrednio do książki Bellarda.

Wydane single oraz albumy zyskały sobie status wielokrotnej platyny oraz złota. Twórczość Empire of the Sun jest ceniona przez artystów na całym świecie, przez co formacja jest angażowana do licznych pobocznych projektów muzycznych, cały czas docierając swoją wizję i wydobywając jeszcze bardziej magiczne brzmienie. Grupa cieszy się niesłabnącą popularnością na terenie rodzimej Australii, jak i na Wyspach Brytyjskich, jednak z roku na rok przekraczają oni granice geograficzne, niosąc niesamowite doznania muzyczne publiczności na całym świecie.

Drugi album grupy „Ice on the Dune” został wydany w 2013 roku, poprzedzał go singiel „Alive”. Nowy krążek jak i singiel spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. W efekcie, czego Empire of the Sun zaczęli być angażowani do coraz większej ilości występów na żywo. Ich wystąpienia to niezapomniane muzyczne oraz wizualne show – artyści znani są ze swoich zjawiskowych strojów oraz instalacji scenicznych, które doskonale dopełniają wielowymiarowość ich muzyki.

Artyści czerpią inspirację praktycznie ze wszystkiego, jak sami przyznają do tworzenia unikalnych utworów muzycznych potrafi zainspirować ich grafika komputerowa, film o samurajach, czy nawet platforma wiertnicza. Muzycy są obdarzeni wyjątkowo bujną wyobraźnią, która pozwala im patrzeć na świat z wielu perspektyw na raz, co słuchać wyraźnie w ich muzyce. Dzięki temu publiczność zyskuje dostęp jedynie do najwyżej jakości melodycznych przekazów oraz niezapomnianych pozytywnych przeżyć, pozwalających na efektywne oderwanie się od codziennych trosk.