Eric Clapton

Eric Clapton fot. www.ericclapton.com

Eric Clapton

kraj: Wielka Brytania

gatunek: rock, blues

Eric Patrick Clapton (urodzony 30 marca 1945) jest brytyjskim muzykiem, gitarzystą, kompozytorem, wokalistą oraz niezaprzeczalną ikoną muzyczną, która swoją twórczością bezpośrednio wpłynęła na wygląd współczesnego świata. Clapton przez wiele swoich niezapomnianych przebojów pomógł rozwinąć się licznym muzycznym stylom, wydobywając maksimum ich potencjału. Jest on nie tylko wyjątkowym artystą, ale żywym symbolem muzyki rockowej, który w trakcie swojej kariery współpracował z największymi muzycznymi sławami na świecie. Ceniony w środowisku za swój profesjonalizm oraz umiejętności muzyczne, Clapton należy do nielicznych wykonawców, którzy mimo działania od wielu dekad na scenie muzycznej, w dalszym ciągu zachowują świeżość swojego przekazu i potrafią sobie zjednywać następujące po sobie pokolenia odbiorców. Eric Clapton był wielokrotnie zaliczany do zestawień najbardziej wpływowych artystów na świecie oraz honorowany licznymi prestiżowymi nagrodami muzycznymi.

Jego kariera solowa rozpoczęła się wraz z wydaniem albumu „Eric Clapton”, jednak już wcześniej cieszył się on dużą popularnością współpracując z takimi gigantami jak: The Yardbirds, John Mayall's Bluesbreakers, Cream i Blind Faith. W efekcie jeszcze zanim postanowił rozpocząć karierę solową, Clapton został mianowany najlepszym gitarzystą swojego pokolenia. To właśnie wtedy zyskał przydomek „Slowhand” i zaczął tworzyć swoją legendę muzyczną.

Eric od najmłodszych lat interesował się muzyką, duży wpływ na jego twórczość wywarli tacy artyści jak: Chuck Berry, Buddy Holly, B.B. King, Big Bill Bronzy oraz Muddy Waters.  Zafascynowanie bluesem pchnęło go do współpracy z jego pierwszą formacją The Rooster, następnie przeniósł się do Casey Jones And The Engineers, by później na trochę dłuższy czas osiąść w The Yarbirds. Po 18 miesiącach zakończył on jednak współpracę na rzecz nowej z Bluesbreakers. W tym czasie dynamicznych zmian, Clapton cały czas docierał swój styl gry, szukając perfekcyjnego brzmienia w łączeniu różnorodnych styli muzycznych. Doświadczenia z tego okresu zapewniły mu nie tylko rozgłos oraz uznanie ze strony publiczności, ale przede wszystkim szeroką sieć profesjonalnych kontaktów, która pozwoliła mu na rozpędzenie kariery solowej w przyszłości.

W 1966 Clapton stał się współinicjatorem (razem braćmi Baker) legendarnej kapeli Cream. Przyniosła ona światu kilka niezapomnianych albumów, które weszły do standardu muzycznego kanonu, można wśród nich wymienić takie krążki jak: „Fresh Cream”, „Disraeli Gears”, „Wheels of Fire” oraz „Goodbye”.  Formacja rozpadła się w 1969 roku, Eric na rok przeniósł się do Blind Faith.

W 1970 roku Eric rozpoczął karierę solową. Niestety jego pierwsza płyta nie znalazła adekwatnego uznania w oczach fanów, w efekcie założył on nową formację Derek And The Dominos. Był to starzał w dziesiątkę. To właśnie ta grupa jest odpowiedzialna za powstanie jednej z najsłynniejszych piosenek Claptona – „Layla”.

Po tym sukcesie o Ericu zrobiło się głośno, jednak nagła sława uderzyła muzykowi do głowy. Z powodu nadużywania narkotyków, musiał on zniknąć ze sceny muzycznej na okres dwóch lat. Po względnym ogarnięciu się, powrócił w 1973 roku z nowym krążkiem live „Eric Clapton's Rainbow Concert”

Idąc za ciosem w 1974 roku Clapton wydał kolejną płytę zatytułowaną „461 Ocean Boulevard”, której promujący singiel „I Shot the Sheriff” (cover przeboju Boba Marleya) stał się niewyobrażalnym hitem. Następne krążki: „There's One in Every Crowd" (1975), „E.C. Was Here" (1975), „No Reason to Cry" (1976) to praktycznie niczym nieprzerwane pasmo muzycznych sukcesów.

W 1977 roku na rynku pojawił się album „Slowhand”, który jest uznawany za jeden z najlepszych dzieł artysty. Znalazły się na nim utwory, które od lat rozgrzewają radiowy eter oraz stanowią standardowy dodatek do codziennych playlist dla milionowych rzesz słuchaczy. To właśnie na krążku „Slowhand” można było usłyszeć po raz pierwszy takie piosenki jak: „Cocaine", „Lay Down Sally" i „Wonderful Tonight".

Aż do 1991 roku wydawać by się mogło, że nic nie jest w stanie zatamować pasma sukcesów Erica, jednak śmierć jego syna bardzo odbiła się na artyście. Niedługo potem inspirowany bólem powstał utwór „Tears in Heaven”. Jest to moment zwrotny w karierze artysty, gdyż wtedy właśnie postanowił on zwolnić życiowe tempo.

Twórczość Claptona to prawdziwa muzyczna przygoda, jest to artysta, który swoją wielowymiarowością oraz intuicyjnym wyczuciem potrzeb słuchaczy jest zdolny przynieść niesamowite melodyczne oderwanie, bez względu na czas. Piosenki z początków jego kariery, zachowują swoją aktualność oraz świeżość w czasach obecnych – przekaz jest tutaj uniwersalny. Clapton stworzył zupełnie nowy rodzaj muzyki, która jest w stanie zadowolić pokolenia oraz milionowe rzesze słuchaczy, wywodzące się z najróżniejszych środowisk. Jest to poziom artyzmu, który dotychczas udało się osiągnąć zaledwie garstce muzyków.