Erlend Oye

Erlend Oye fot. facebook.com/pg/ErlendOyeOfficial/

Erlend Oye

kraj: Norwegia

gatunek: indie pop, muzyka elektroniczna

Erlend Oye to norweski kompozytor, muzyk, wokalista, producent oraz songwriter, znany dzięki współpracy z Eirikiem Glambekiem Boe, w muzycznym duo wykonującym indie folk o nazwie Kings of Convenience. Oye był ponadto liderem formacji The Whitest Boy Alive oraz jest właścicielem niezależnej wytwórni muzycznej Bubbles Records.

Wśród swoich inspiracji muzycznych Oye wskazuje na takie gwiazdy i formacje jak: Leonard Cohen, Nick Drake, Suzanne Vega oraz The Smiths. W latach 90-tych podczas nauki, założył swoją pierwszą kapelę o nazwie Skog (po norwesku - las), czerpiąc inspirację z piosenki grupy The Cure „A forest”. W 1996 roku Oye przystąpił do innej formacji – Peachfuzz, jako gitarzysta elektryczny. Grupa zagrała kilka razy w Londynie na przestrzeni lat 1996 – 1998, zdobywając umiarkowany sukces.

W 2008 roku artysta współpracował z Mikalem Telle – tworząc niezależny label Oppolett, którego nadrzędnym celem była produkcja nagrań oraz promocja talentów muzycznych z Bergen oraz okolic. Oppolett wydało kilka ciekawych albumów oraz pomogło w promocji wielu artystów grających w stylu folkowym oraz indie rock.

Prawdziwa popularność Oye bierze się jednak z jego czasów spędzonych w Londynie – gdzie przeprowadził się w 1998 roku i założył razem z swoim szkolnym znajomym oraz współpracownikiem ze Skog, duo Kings of Convenience. W 2001 formacja wydała swój debiutancki release „Quiet is the New Loud”, który zapewnił im stabilny rozwój kariery, perfekcyjnie utrafiając w potrzeby muzyczne lokalnych odbiorców. Po tym sukcesie Oye przeniósł się do Berlina, gdzie żywo zainteresował się muzyką elektroniczną. Między rokiem 2002 a 2006 podróżował po całym świecie, nagrywając między innymi swój solowy album „Unrest” w dziesięciu różnych miastach z dziesięcioma różnymi artystami elektronicznymi. Mimo swoich podróży nie przestawał pracować nad materiałem dla Kings of Convenience. W 2004 formacja wydała swój drugi release „Riot on an Empty Street”. W międzyczasie Oye założył również następny projekt muzyczny – The Whitest Boy Alive.

Erlend Oye to prawdziwie dynamiczny artysta, który zwyczajnie nie potrafi usiedzieć na miejscu. Jego wizja muzyczna jest tak obszerna, że nie można jej zaszufladkować jedynie do twórczości jednej grupy czy formacji. Właśnie dlatego Oye cały czas angażuje się w nowe projekty lub sam je tworzy, szukając jeszcze lepszego ujścia dla buzujących w nim melodycznych wizji. By w pełni docenić kunszt tego artysty trzeba na jego twórczość spojrzeć z całościowej perspektywy.