Etta James

Etta James fot. Wikimedia Commons

Etta James

kraj: USA

gatunek: soul, jazz, R&B

Etta James, a raczej Jamesetta Hawkins (urodzona 25 stycznia 1938 roku) była amerykańską wokalistką gospel, która wpłynęła nie tylko na rozwój oraz popularność tego gatunku, ale również na kształt muzyki jako takiej. W 1960 roku jej kariera muzyczna nabrała niebywałego rozpędu, głównie dzięki takim niezapomnianym przebojom jak: „I’d Rather Go Blind” oraz „At Last”. Mimo powracających problemów oraz nadużywania narkotyków, Etta James była symbolem prawdziwego muzycznego artyzmu oraz niedoścignionym wzorem dla wielu następujących po sobie pokoleń artystów.  Etta zmarła 20 stycznia 2012 roku. Przez cały okres swojej kariery była uznawana za jedną z najbardziej dynamicznym wokalistek w historii muzyki.

Etta stała się szybko sławna w środowisku gospel już w wieku 5 lat, gdy śpiewała w kościelnym chórze. W wieku 12 lat przeniosła się do San Francisco tworząc muzyczne trio, które w niedługim czasie rozpoczęło współpracę z Johnnym Otisem. W 1954 roku wyjechała do Los Angeles, by nagrać „The Wallflower” z the Otis band. To właśnie w tym roku młoda artystka stała się Ettą James, a jej muzyczne trio przemianowało się na The Peaches (ksywka artystki). Niedługo potem Etta rozpoczęła solową karierę muzyczną, rozpoczynając od wypuszczenia hitu „Good Rockin Daddy” w 1955 roku.

Podpisawszy kontrakt z Chicago Chess Records w 1960 roku, kariera James wystrzeliła do przodu w niesamowitym tempie. Szybko zdobywała sobie ona uznanie zarówno wśród publiczności jak i środowiska krytyków wydając hit za hitem. Podczas współpracy z Chess Records, Etta wydała jedne ze swoich najlepszych utworów, wśród najbardziej znanych można wymienić chociażby takie jak: „All I Could Do Was Cry”, „At Last”, „Trust Me”, „Something’s Got a Hold On Me”, „In The Basement” oraz „I’d Rather Go Blind”. Etta doskonale potrafiła przechodzić między stylami muzycznymi. Jej głos idealnie wpasowywał się zarówno w chwytające za serce ballady, jak i silnie naładowane gospelową energią przeboje, które porywały do tańca. Pasmo sukcesów rozwinęło u James nałóg narkotykowy – artystka przez długi czas borykała się z uzależnieniem od heroiny. Mimo pogarszającego się personalnego oraz profesjonalnego życia, nie zarzuciła ona tworzenia nowych przebojów. Na przekór wszystkiemu w 1967 roku wydała razem z Muscle Shoals album „Tell Mama”.

Po kilku latach przerwy Etta powróciła z nowym albumem (który zdobył między innymi nominację do muzycznej nagrody Grammy) zatytułowanym „Etta James” (1973). Był on efektem eksperymentów artystki z nowymi brzmieniami. Znajdujące się na krążku kawałki to niesamowite połączenie rockowych oraz funkowych rytmów.

W 1984 roku Etta James zaprezentowała swój nowy image, podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles. Niedługo potem na rynku pojawiły się jej kolejne albumy jak: „Deep In The Night” oraz „Seven Year Itch”, które spotkały się z żywym zainteresowaniem ze strony publiczności oraz zdobyły bardzo pozytywne recenzje.

W 1993 roku artystka została zaliczona w poczet Rock And Roll Hall Of Fame.

Etta James była artystką, która swoją twórczością wywarła wręcz nieoceniony wpływ na kształt współczesnej sceny muzycznej. Jej hity od lat stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla następujących po sobie pokoleń artystów na całym świcie. Przyczyniła się ona również do rozwoju wielu stylów muzycznych – głównie muzyki gospelowej, jednak jej twórczości nie można szufladkować jedynie pod tą kategorię. Etta przez całe swoje życie była bardzo dynamiczną artystką, której charyzma oraz niepowtarzalny głos potrafił porwać za sobą wielotysięczne tłumy. Mimo upływu czasu jej przeboje dalej pozostają aktualne oraz cieszą się niesłabnącą popularnością. Siła jej przekazu jest ponadczasowa, ta wyjątkowość to cecha, którą pochwalić może się bardzo niewielu współczesnych muzyków. Dyskografia Etty James to prawdziwie pasjonująca podróż w krainę czystego muzycznego geniuszu, z której niechętnie się wraca.