Eva Cassidy

Eva Cassidy fot. evacassidy.org

Eva Cassidy

kraj: USA

gatunek: country, soul, jazz, blues

Eva Marie Cassidy (urodzona 2 lutego 1963 – zmarła 2 listopada 1996) była amerykańską wokalistką tworzącą swoje przeboje w takich stylach jak: soul, pop, jazz, blues, folk oraz gospel. Jej anielski głos, nadawał zupełnie nowy wymiar artyzmu oraz przynosił prawdziwie unikalne doznania muzyczne dla słuchających. Cassidy swoim śpiewem potrafiła urzec oraz zahipnotyzować dowolny rodzaj publiczności. Nie tworzyła ona zwykłej muzyki, ale prawdziwie artystyczne byty, żyjące własnym życiem. Dzięki swojemu całkowitemu zorientowaniu na potrzeby publiczności oraz fenomenalnym umiejętnościom wokalnym, jakimi może się pochwalić niewiele artystów, Cassidy nadała zupełnie nowy ton takim przebojom jak „People Get Ready”, „Fields of Gold”, czy „Over the Rainbow” – są to hity, które weszły do klasycznego kanonu muzycznego, od lat nie tracąc na swojej popularności.

Jej kariera muzyczna zaczęła się w 1986 roku, kiedy to Dave Lourim poprosił ją o nagranie partii wokalnych dla formacji muzycznej Metod Actor. W studiu nagraniowym artystka poznała Chrisa Biondo, który był zachwycony jej umiejętnościami. Niedługo potem pomógł on Cassidy nagrać pierwsze demo oraz zapewnił dojście do Chucka Browna. Niestety wydanie solowe nie doszło do skutku. W tym czasie Brown szukał pomocy do nagrania jazzowo-soulowego krążka, a Evie okazała się strzałem w dziesiątką.  W wyniku zawiązanej współpracy artyści wydali wspólny album „The Other Side”, który szybko zebrał pozytywne recenzje, zarówno wśród krytyków jak i szerokiej publiczności.

Dzięki wspólnym występom z Brownem, Eva bardzo rozwinęła się nie tylko wokalnie, udało jej się pokonać wrodzoną nieśmiałość, która stanowiła skuteczną przeszkodę w pełnym rozwoju jej muzycznego potencjału.

Mimo swoich wielkich umiejętności wokalnych, Eva nie miała szczęścia do kontraktów – nie udało jej się podpisać żadnej współpracy z ani jedną wytwórnią. Chris Biondo manager Cassidy poradził jej by wydać album niezależnie – efektem był krążek „Live At Blues Alley”. W tym samym okresie dały o sobie znać problemy zdrowotne Cassidy, które pokrzyżowały dalszy rozwój jej kariery oraz doprowadziły do jej przedwczesnej śmierci. Artystka miała czerniaka, pomimo zaawansowanej chemioterapii zmarła w listopadzie 1996 w wieku 33 lat.

Twórczość muzyczna Cassidy została doceniona po jej śmierci, wtedy to wydane zostały takie albumy jak: „Eva by Heart”, „Songbird”, „Time After Time” oraz „Imagine”.