Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Everything but the Girl

Everything but the Girl fot. ebtg.com

Everything but the Girl

kraj: Wielka Brytania

gatunek: alternatywny pop

Everything but the Girl byli angielską dwuosobową formacją, działającą na międzynarodowej scenie muzycznej w okresie 1982 – 2000. Duo składało się z wokalistki Tracey Thorn oraz gitarzysty, klawiszowca i okazjonalnego wokalisty Bena Watta. Formacja jest najbardziej znana ze swojego singla „Missing”, który został zremiksowany przez Todda Terry’ego w 1995 roku, plasując się na wysokich miejscach wśród jednych z najważniejszych notowań list przebojów.

Mimo, że grupa aktywnie teraz nie działa, ich twórczość stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla różnorodnych artystów. Everything But The Girl konsekwentnie unikają wystąpień publicznych.

Watt i Thorn to nie tylko para muzyczna, ale również życiowa. Starają się oni oddzielać życie zawodowe od prywatnego, będąc bardzo skrytymi w obawie o negatywny wpływ sławy na ich związek oraz wychowanie trójki dzieci.

Artyści poznali się uczęszczając na Uniwersytet Hull, przyciągając swoją muzyką uwagę wytwórni Cherry Red Records, jako solowi artyści. W tym czasie Thorn współpracowała z trio muzycznym o nazwie Marine Girls, Watt był odpowiedzialny za stworzenie okładki ich drugiego albumu „Lazy Ways”. Zanim Everything But The Girl zostało powołane do życia, każde z artystów miało już w swoim dorobku po jednym solowym albumie, wydanym za pośrednictwem Cherry Red. Thorn wydała LP w 1982 roku zatytułowane „A Distant Shore”, LP Watta nazywało się „North Marine Drive”.

Nazwa formacji wzięła się od sloganu jednego ze sklepów meblowych znajdujących się w Hull (Turner’s Futniture). Na wystawie sklepowej znajdował się napis: "for your bedroom needs, we sell everything but the girl" („sprzedajemy wszystko do twojej sypialni, z wyjątkiem dziewczyny”). Reklama urzekła muzyków, którzy postanowili wykorzystać slogan, jako nazwę dla swojego nowego projektu muzycznego.

Everything but the Girl była bardzo dynamiczną formacją, tworzącą swoje przeboje w szerokim wachlarzu gatunków muzycznych. Ich unikalne połączenia popu, folku, sophisti-popu, elektroniki, drum and bassu oraz trip hopu, tworzyły oryginalne melodyczne przeboje, które na długo zapadały w pamięć. Duo jest zestawiane z takimi ikonami muzyki brytyjskiej jak: Carmel, Swing Out Sister, Sade, Matt Bianco, czy The Style Council.

Everything but the Girl to prawdziwie unikalna muzyczna przygoda. Lata różnorodnych doświadczeń, w których muzycy przebijali się przez wiele dopiero kształtujących się melodycznych stylów, zapewniają każdemu wysmakowanemu słuchaczowi utwory na prawdziwe najwyższym poziomie. Twórczość tego brytyjskiego duo to wyraz pełnego zdeklarowania na rzecz tworzenia jedynie perfekcyjnej muzyki oraz dawania swoim fanom tego czego oczekują. Mimo zaprzestania swojej działalności, Everything but the Girl w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Wyraźnym tego sygnałem są wydawane, co jakiś czas nowe kompilacje.